Szukaj

Nadwaga rozpoczyna się w macicy

Według naukowców z Charité - Universitätsmedizin Berlin, skłonność do nadwagi kształtuje się jeszcze przed urodzeniem. Dzieci z wagą urodzeniową wynoszącą ponad 4000 g są dwa razy bardziej narażone na bycie otyłymi w późniejszym życiu niż te, których waga pozostawała w normie. Wyniki badań zostały publikowane w Internecie w czasopiśmie „PLOS ONE”.Wyniki badań wykazują, ze styl życia przyszłych matek ma znaczący wpływ na dozgonne ryzyko nadwagi występujące u ich dzieci.

Prof. Andreas Plagemann, który kierował badaniami, wyjaśnia: „W większym stopniu niż wcześniej sądzono przebieg ciąży okazuje się kluczowym czynnikiem, wpływającym na zdrowie dziecka w ciągu całego jego życia”.

Nadwaga, przekarmienie, brak ćwiczeń i w rezultacie zaburzenia metabolizmu występujące w czasie ciąży mogą prowadzić do wysokiej wagi urodzeniowej płodu.


Aby zbadać związek między wagą urodzeniową a ryzykiem nadwagi w późniejszym życiu, zespół prof. Plagemanna ocenił wyniki 66 badań, które przeprowadzono na ten temat.

Łącznie przeanalizowano dane pochodzące od ponad 640 tys. badanych w wieku do 75 lat, z 26 krajów i 5 kontynentów.

Nadwaga i otyłość wśród coraz szerszych grup ludności jest jednym z największych problemów zdrowotnych na całym świecie, również w Niemczech.

Obecnie więcej niż połowa dorosłej części populacji, a także 15 procent dzieci i młodych ludzi ma nadwagę. Skutkiem jest duża ilość problemów ze zdrowiem.

Nadwaga jest na przykład jednym z głównych czynników ryzyka cukrzycy, ataków serca, wylewów, nowotworów, schorzeń układu kostno-mięśniowego oraz problemów psychicznych.

“Nowe wyniki badań pokazują, że zapobieganie nadwadze w całym późniejszym życiu jest możliwe już przed urodzeniem”, podkreśla prof. Plagemann.

Komentarze do: Nadwaga rozpoczyna się w macicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz