Szukaj

Jedzenie przed komputerem zachęca do częstszego podjadania

Osoby, które jedzą pracując albo grając na komputerze w południe, mają być bardziej skłonne do podjadania w ciągu dnia, co z kolei przyczyni się do przybierania na wadze, podsumowuje niewielkie badanie brytyjskie. Badanie zostało przeprowadzone na 44 osobach.Dwudziestu dwóch uczestników otrzymało posiłek południowy złożony z 9 dań; jednocześnie grali oni w grę karcianą na komputerze (Pasjans). Inni uczestnicy doświadczenia dostali to samo menu, ale nie byli oni rozpraszani przez tego typu rozrywkę. Wszyscy uczestnicy badania z kolei musieli wziąć udział w degustacji ciasteczek 30 minut po skończeniu posiłku.

Rezultat? Uczestnicy rozpraszani przez grę czuli się mniej syci niż ci, którzy mogli zjeść na spokojnie, mimo tego, iż zjedli oni taką samą ilość pożywienia. Zjedli oni nawet blisko dwa razy więcej ciastek (52 g) niż nierozpraszani uczestnicy badania (27 g).


Fakt grania w trakcie jedzenia miał także wpływ na pamięć uczestników doświadczenia. Mieli oni wiekszy problem niż pozostali z przypomnieniem sobie porządku dań, które zjadali, mimo faktu, iż wszystkie zostały nazwane.

Rezulaty te sugerują, że fakt bycia rozpraszanym w trakcie posiłku skutkuje bezpośrednio zjadaniem większych posiłków, a więc większą ilością zjadanych potraw. To działanie na apetyt jest prawdą, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Według autorów badania, rozproszenie może ograniczać zdolność ludzi do odczuwania doznań trzewnych generowanych przez trawienie, co tłumaczy się przez mniejsze uczucie sytości. Pamięć może także w ten sam sposób odgrywać ważną rolę w odczytywaniu sygnałów o sytości.

Obecne badanie ujawnia więc nowy mechanizm, według którego aktywności wykonywane w pozycji siedzącej, przed ekranem komputera albo telewizora, mogą wywoływać otyłość. Według autorów badania, ich prace są tym bardziej potrzebne, im bardziej aktualne społeczeństwo ceni sobie wielozadaniowość, to znaczy, umiejętność wykonywania wielu czynności w tym samym czasie.

Komentarze do: Jedzenie przed komputerem zachęca do częstszego podjadania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz