Szukaj

Jak ulżyć swojemu organizmowi po świętach?

W okresie świąt, kiedy na naszych stołach pojawiają się wspaniałe, tradycyjne potrawy - jemy więcej, częściej i bardziej kalorycznie. Jak po tym wzmożonym czasie konsumpcji ulżyć swojemu żołądkowi i oczyścić swój organizm? Zdajmy się na Matkę Naturę – wsłuchajmy się w naturalne potrzeby ciała i sięgnijmy po naturalne produkty.

Jak ulżyć swojemu organizmowi po świętach?

1. Jedz, gdy poczujesz głód i skończ, kiedy poczujesz sytość

Podstawowa rola jedzenia to odżywienie organizmu i dostarczanie mu energii, abyśmy mogli cieszyć się życiem. Jedzmy, gdy jesteśmy głodni, a nie kiedy mamy tylko na coś ochotę. Jedzmy aż poczujemy sytość (ale nie przejedzenie!) Jeśli nie otrzymaliśmy sygnału z układu pokarmowego, że pora na następną dostawę pożywienia, to „dorzucanie” mu czegoś w trakcie jego pracy – zakłóca jego funkcjonowanie, co przekłada się na nasze samopoczucie.

2. Jedz regularnie i nie „rozciągaj” swojego żołądka

Jeść powinniśmy w odstępach 3-4 godzinnych. Pamiętajmy, że żołądek gdy jest pusty ma wielkość 2 miseczek utworzonych z Twoich dłoni. Lekkostrawny posiłek nie powinien przekraczać tej wielkości.

3. Jedz warzywa – zwłaszcza zielone!

Warzywa zawierają błonnik, który usprawnia pracę układu pokarmowego i sprzyja redukcji masy ciała. Po ciężkiej, świątecznej diecie warto więc przestawić się na lekkie warzywne zupy i koktajle.  Szczególnie wartościowe będą zielone warzywa, które swój kolor zawdzięczają cennemu barwnikowi. Chlorofil pomaga oczyścić i otruć organizm (eliminuje toksyny i metale ciężkie), a dodatkowo usuwa wolne rodniki i zapobiega przedwczesnemu starzeniu. Barwnik pomaga w produkcji krwinek czerwonych i ich odnowie. W okresie wczesnowiosennym, gdy nie mamy dostępu do świeżych warzyw, chlorofil znajdziemy w kiełkach. Warto również sięgnąć po algi morskie, zwłaszcza spirulinę, która również pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn, wspomaga przemiany metaboliczne i procesy trawienne.


4. Sięgnij po zioła

Na dolegliwości pokarmowe, idealnie sprawdza się mniszek lekarski – zwiększa ilość soków trawiennych, pomaga oczyścić wątrobę, stymuluje pozbywanie się toksyn. Inną oczyszczającą rośliną jest pokrzywa - wpływa pozytywnie na trzustkę, wątrobę i żołądek. Szukajmy mniszka i pokrzywy w mieszankach herbat oczyszczająco-odtruwających.  Warto mieć pod ręką również  ekologiczny eliksir imbirowy - ziołowy napój na problemy trawienne. Spożywany raz lub dwa razy dziennie przed lub po jedzeniu zmniejsza uczucie sytości i wspomaga trawienie.

5.  Sport i kąpiele

Nie zapomnijmy również o aktywności fizycznej – nawet w formie spaceru. Dla utrzymania właściwej masy ciała dietetycy zalecają 45-minutowe spacery 3 x w tygodniu. Ci, którzy marzą o schudnięciu, powinni spacerować codziennie. Polecamy również kąpiele z dodatkiem różowej soli himalajskiej, która otwiera pory skóry - kąpiel solna jest jednym z najlepszych sposobów detoksykacji organizmu.


****
ORGANIC Farma Zdrowia (OFZ) to pierwsza i największa w Polsce sieć samoobsługowych delikatesów z produktami ekologicznymi. Firma działa od 2006 r., posiada 22 sklepy w 10 miastach Polski, obsługuje prawie 1 milion klientów rocznie i jest obecnie niepodważalnym liderem rynku.

Komentarze do: Jak ulżyć swojemu organizmowi po świętach?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz