Szukaj

Jak kurkuma zabija raka i jak zoptymalizować wchłanianie kurkuminy

Kurkuma wzbogaca smak wielu potraw, ale związki w niej zawarte niosą ze sobą więcej możliwości, nie tylko kulinarnych. Szczególnie kurkumina, która pomaga w usuwaniu toksyn i regeneracji wątroby, łagodzi negatywne skutki nadmiaru żelaza, zwiększa zawartość przeciwutleniaczy w organizmie, regeneruje komórki mózgu i udoskonala funkcję poznawczą, zmniejsza prawdopodobieństwo Alzheimera i go leczy, działa przeciwzapalnie, zmniejsza ryzyko chorób serca, łagodzi depresję i walczy z przedwczesnym starzeniem. Kurkumina zabija również raka.

Morderczy aspekt kurkuminy

Ludzkie ciało zawiera około 10-13 bilionów komórek. Zastępujemy je 100-130 miliardami dziennie. Ściśle kontrolowane samozniszczenia komórek zwane jest zaprogramowaną śmiercią komórki lub apoptozą.

Komórki raka mają wyłączony system samozniszczenia, ale kurkumina aktywuje receptory śmierci na wiele różnych sposobów, jak np. pobudzenie enzymów, które dosłownie siekają białka w komórce. Uważa się, że jednym z powodów, dla których komórki rakowe nie rozwinęły u siebie odporności na kurkuminę, jak to zrobiły w przypadku leków używanych w chemioterapii, jest właśnie owa mnogość sposobów uśmiercania komórek. Nie wiemy też dlaczego, ale kurkumina nie zabija normalnych, zdrowych komórek.

Jak zwiększyć bioprzyswajalność kurkuminy

Jedyny problem z kurkuminą jest taki, że nasze wątroby bronią się przed nadmiarem leków, suplementów i tym podobnym i hamują proces absorpcji kurkuminy, co czyni nasz związek chemiczny mniej skuteczny niż mógłby być. Ale jest na to kilka sposobów:

  • Zmieszaj kurkumę z czarnym pieprzem – piperyna, która nadaje pieprzowi ostrości, hamuje pewne funkcje metabolizmu, które powodują wydalanie nadmiaru kurkuminy z organizmu. Nawet mała ilość wystarczy by wchłanianie kurkuminy stało się skuteczniejsze o 2000%.
  • Jedz kurkumę z dobrymi tłuszczami (jak np. awokado, oliwa z oliwek, olej kokosowy) - kurkumina rozpuszcza się w tłuszczach – bez nich z trudem wchłania się do krwiobiegu i komórek, które jej potrzebują.
  • Jedz kurkumę z kwercetyną, która spowalnia enzym dezaktywujący kurkuminę (np. czerwone wino, czerwone winogrona, cebula, zielona herbata, jabłka, żurawina, jagody, śliwki, szpinak, zielony groszek, brokuły).

Aleksandra Żyła

Komentarze do: Jak kurkuma zabija raka i jak zoptymalizować wchłanianie kurkuminy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz