Szukaj

Gastric bypass zmienia profil bakteryjny wzdłuż jelita

Badania, które zostaną przedstawione na Annual Meeting of the Society for the Study of Ingestive Behavior (SSIB), czołowej społeczności do badań nad wszystkimi aspektami nawyków żywieniowych, stwierdzają, że gastric bypass – jeden z laparoskopowych zabiegów leczenia otyłości - powoduje zmiany w mikroflorze jelitowej oraz uwalnianiu peptydów, które są podobne do tych obserwowanych po leczeniu prebiotykami.Poprzednie badania, na zwierzętach, wykazały, że dieta bogata w tłuszcze powoduje przyrost masy ciała i znacznie wpływa na skład mikroflory jelit, co skutkuje zwiększeniem stężenia rodzaju bakterii o nazwie Firmicutes oraz spadek liczby Bifidobakterii spp. i Bacteroides.

Podobne wyniki stwierdzono także u ludzi z nadwagą.

Prebiotyki - substancje, które zwiększają wzrost pożytecznych bakterii - zmieniają skład i/lub aktywność mikroflory przewodu pokarmowego, w celu uwolnienia peptydów jelitowych oraz poprawy metabolizmu glukozy i lipidów w diecie, wywołanej otyłością i cukrzycą typu 2 u myszy.

Zabieg Roux-en-Y gastric bypass (RYGB) jest uważany za najbardziej skuteczny w leczeniu otyłości oraz cukrzycy. Najnowsze badania odnotowały znaczne zmiany w składzie mikroflory jelitowej w kierunku niższego stężenia Firmicutes i Bacteroides u osób otyłych po zabiegu RYGB.


Większość badań na mikroflorze jelitowej u ludzi została przeprowadzona przy użyciu próbek kału, które nie mogą jednak dokładnie przedstawić w jaki sposób zabieg RYGB wpływa na profil mikroflory jelitowej w różnych częściach jelita.

Ponieważ zabieg może wpłynąć na to, w jaki sposób składniki odżywcze są wchłaniane w różnych częściach jelit, najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z University of Zurich, mierzą skład bakterii oraz ilość różnych peptydów, które wpływają na wchłanianie pokarmu wzdłuż różnych odcinków jelit po zabiegu RYGB u szczurów.

Okazało się, że 14 tygodni po zabiegu, zawartość Bifidobakterii spp., i Bacteroides - Prevotella spp. znacznie wzrosła, w kilku częściach jelita u szczurów, którym przeprowadzono zabieg, w porównaniu do grupy kontrolnej.

W rzeczywistości, zmiany w populacji drobnoustrojów jelitowych po zabiegu RGYB przypominały te obserwowane po leczeniu prebiotykami. Zmiany mikroflory jelitowej wiązały się także z odmienną produkcją hormonów przewodu pokarmowego, odpowiedzialnych za kontrolę równowagi energetycznej.

Nasze odkrycia pokazują, że zabieg RYGB prowadzi do zmian mikroflory jelitowej, które przypominają te widoczne po leczeniu prebiotykami. Wyniki tego badania sugerują, że modulacje mikroflory jelitowej po zabiegu mogą wpływać na uwalnianie peptydu jelitowego oraz znacząco przyczynić się do korzystnych zmian metabolicznych”, powiedziała dr Melania Osto, główna autorka badań.

Komentarze do: Gastric bypass zmienia profil bakteryjny wzdłuż jelita

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz