Szukaj

Duża utrata wagi zwiększa ryzyko powikłań przy kształtowaniu ciała

Pacjenci, którzy stracili dużo kilogramów i osoby, które próbują schudnąć dzięki chirurgii bariatrycznej, wykazywały najwyższe ryzyko powikłań w późniejszych zabiegach chirurgicznych, które miały na celu poprawę wyglądu ciała. Nowe badania pochodzi z UT Southwestern Medical Center.

Badanie zostało opublikowane w Aesthetic Surgery Journal i sugeruje, że powikłania chirurgiczne występują głównie u pacjentów, którzy stracili od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów. Zabiegi te obejmują usuwanie nadmiaru tłuszczu oraz poprawę sylwetki.

- Jest to pierwsze tego typu duże badanie, które porównuje efekty uboczne u pacjentów, którzy stracili znaczącą ilość masy swojego ciała za pomocą środków chirurgicznych i niechirurgicznych - powiedział dr Jeffrey Kenkel, profesor Chirurgii Plastycznej w UT Southwestern. - Duża utrata wagi była istotnym czynnikiem ryzyka powikłań ran ciała i ogólnych komplikacji zdrowotnych – dodał.

Badanie analizowało 450 uczestników, którzy stracili co najmniej 22 kilogramy przed operacją. Pacjentami byli kobiety i mężczyźni w różnych grupach wiekowych. Dr Kenkel i jego zespół przeprowadzili również odpowiednie analizy statystyczne, które sprawdzają czynniki ryzyka i określają prawdopodobieństwo powikłań związanych z gojeniem się ran po operacji.

Najbardziej narażoną grupą byli pacjenci, którzy stracili znacznie więcej niż 20 kilogramów. To właśnie u tej grupy, pojawiło się największe ryzyko bypassów żołądka w porównaniu z osobami, które straciły wagę za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych. Kolejnymi potencjalnymi zagrożeniami są infekcje, opóźnione gojenie się ran, liczne pęknięcia i zaczerwienienia skóry, które mogą powodować świąd.

Jednym z głównych powodów, które przyczynia się do takich powikłań u pacjentów jest odżywianie. Niektórzy pacjenci tuż przed operacją czy zabiegami, nie dostarczają swojemu organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych, co prowadzi do obniżenia poziomu białka i niedoboru odżywczego. Następnie, przy operacji ciało ludzkie ma olbrzymi problem, najpierw trudno mu jest dostosować się do nowej diety, a potem musi jeszcze szybko dostosować się do nowej sytuacji, która pojawia się po zabiegu.

Obecnie naukowcy analizują białko i suplementy witamin, które mają być pomocne dla osób po zabiegu chirurgicznym, co pomoże w szybszym gojeniu się ran i uniknięciu defektów pojawiających się na skórze.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Duża utrata wagi zwiększa ryzyko powikłań przy kształtowaniu ciała

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz