Szukaj

Dieta śródziemnomorska pomaga chronić pamięć

Lista dobrodziejstw płynących z diety śródziemnomorskiej zdaje się nie mieć końca. Jest to sposób odżywiania zalecający jedzenie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe, takie jak omega 3. W jadłospisie powinny znaleźć się więc ryby, kurczaki, oliwa z oliwek, warzywa i owoce. Dieta śródziemnomorska zaleca także ograniczenie pokarmów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe - czerwonego mięsa i produktów mlecznych.Naukowcy z University of Alabama w Birmingham (Stany Zjednoczone) przeprowadzili największe jak dotąd prace na ten temat. Wykazały one jasno, że ten typ odżywiania pomaga lepiej chronić pamięć i zdolności poznawcze (kognitywne).

Wyniki badań opublikowane zostały w przeglądzie naukowym Neurology.
   
Naukowcy wykorzystali dane zebrane podczas długoterminowego badania REGARDS, dotyczącego rasowych i geograficznych różnic wpływających na występowanie udaru mózgu.

W doświadczeniu przebadano 30 239 osób w wieku 45 lat i starszych w okresie od stycznia 2003 do października 2007. Szczególną uwagę zwrócono na 17 478 Afroamerykanów i przedstawicieli rasy kaukaskiej w wieku 64 lat.


Sprawdzano, w jakim stopniu ich sposób odżywiania zbliżony jest do diety śródziemnomorskiej. Kandydaci  poddani zostali również serii testów służących do pomiaru ich pamięci i zdolności intelektualnych przez okres średnio czterech lat.
    
Mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Wyniki badań pokazały, że u zdrowych osób, których dieta zbliżona była do śródziemnomorskiej, ryzyko problemów związanych z pamięcią i zdolnościami intelektualnymi było o 19% mniejsze. Analizy nie wykazały też różnicy między Afroamerykanami a rasą kaukaską.
   
- Sposób odżywiania jest ważnym elementem życia codziennego i można go modyfikować. Może to przyczynić się do zmniejszenia zaburzeń kognitywnych i pamięciowych związanych z podeszłym wiekiem, zwłaszcza w przypadku braku leczenia przeciwko demencji - wyjaśnia Georgios Tsivgoulis, neurolog z University of Alabama i University of Athens w Grecji, jeden z autorów badania. - Oczywiście nie jest to jedyny element, który można zmienić w swoim stylu życia. Aktywność fizyczna, walka z otyłością, niepalenie papierosów, prawidłowe leczenie cukrzycy i nadciśnienia są równie ważne dla zachowania możliwie jak najdłużej pełnej sprawności intelektualnej.
   
Warto pamiętać, że dieta śródziemnomorska pozwala również zmniejszyć o 30% ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz zwiększa skuteczność medycznie wspomaganego zapłodnienia.

Komentarze do: Dieta śródziemnomorska pomaga chronić pamięć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz