Szukaj

Dieta odchudzająca dla chorych na serce

Nieleczona otyłość i nadwaga niesie za sobą poważne ryzyko powikłań dla układu sercowo-naczyniowego. 75% Polaków uważa, że osoby po zawale powinny schudnąć. U osób otyłych i z nadwagą częściej niż u osób z prawidłową wagą dochodzi do zaburzeń rytmu serca, a dwukrotnie częściej rozwija się niewydolność krążenia. Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, podwyższony poziom cholesterolu, choroba wieńcowa, zawały serca to często konsekwencje nieleczonej otyłości.Osoby z chorobami układu krążenia muszą zadbać, aby ich masa ciała była prawidłowa. Otyłość i nadwaga obciąża układ krążenia, często dochodzi do nadciśnienia tętniczego, nawet u osób z prawidłowym ciśnieniem tętniczym powstają niekorzystne zmiany w sercu, takie jak przerost lewej komory – mówi ekspert programu „Serce na nowo”, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong.

Odpowiednia dieta pomoże Ci schudnąć

Program odchudzania dla osób otyłych lub z nadwagą, które cierpią z powodu chorób układu krążenia powinien być ustalony przez lekarza. Są jednak ogólne zasady, które obowiązują wszystkich chorych:
  • Zmniejsz dzienną ilość spożywanych kalorii o 500 – 1000 kcal. Dla odchudzających się kobiet dzienne zapotrzebowanie kaloryczne szacuje się na 1000 – 1200 kcal, a mężczyzn na 1400 – 1800 kcal.
  • Jedz regularnie i powoli. Unikaj podjadania między posiłkami.
  • Twoja dieta powinna składać się przede wszystkim z warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych, ponieważ zawierają błonnik i są sycące.
  • Wybieraj produkty zawierające tłuszcze nienasycone (olej słonecznikowy, sojowy). Ten rodzaj tłuszczu pomaga obniżać ciśnienie tętnicze, jednak z powodu wysokiej kaloryczności zalecany jest w małych ilościach.
  • Ogranicz spożywanie produktów zawierających dużą ilość soli kuchennej (unikaj także chipsów, orzeszków itp.).
  • Sporządzaj posiłki na parze, gotuj i duś bez dodatku tłuszczu lub piecz w folii. Smażenie i pieczenie z dużą ilością tłuszczu niekorzystnie wpływa na pracę serca i sprzyja rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych.
  • Ogranicz spożycie tłuszczów i produktów pochodzenia zwierzęcego: mięso czerwone, kiełbasy, podroby, pasztety, drób, dziczyzna, tłuste mleko, masło i sery zawierające nasycone kwasy tłuszczowe sprzyjające tyciu i podwyższaniu się poziomu „złego” cholesterolu.
  • Zastąp posiłki mięsne tłustymi rybami morskimi – zawierają kwasy omega-3 i omega-6, które pomagają obniżać poziom cholesterolu.


Aktywność fizyczna jest zawsze wskazana


Intensywność aktywności fizycznej w przypadku osób z problemami sercowo-naczyniowymi powinna być ustalona przez lekarza. Zaleca się wykonywanie prostych aerobowych ćwiczeń fizycznych o umiarkowanej intensywności (spacerowanie, nordic walking, prace domowe wykonywane na świeżym powietrzu, jazda na rowerze). Dotleniają organizm i pomagają spalać tkankę tłuszczową. Efekty przynosi regularne wykonywanie ćwiczeń od 20 do 60 minut co najmniej trzy razy w tygodniu.


Leczenie farmakologiczne może pomóc

Leczenie farmakologiczne może być elementem wspomagającym kurację odchudzającą. U osób z chorobami układu krążenia musi być skonsultowane z lekarzem i dopasowane do potrzeb pacjenta, jeżeli wcześniej zawiodły próby niefarmakologicznego leczenia otyłości. Podstawowymi lekami w leczeniu otyłości są leki hamujące łaknienie oraz leki zmniejszające wchłanianie w jelitach, jednak decyzja o rodzaju leczenia farmakologicznego należy do lekarza.


Adamed jako firma farmaceutyczna jest blisko pacjentów i wspiera ich w walce z chorobą, dlatego angażuje się w kampanie i programy edukacyjne. Celem programu „Serce na nowo” jest edukacja społeczeństwa na temat aktywności życiowej i zawodowej osób z chorobami układu krążenia, obalenie stereotypów na temat niezdolności osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi do prowadzenia aktywnego życia, a także zachęcenie pracodawców do zwiększenia troski o zdrowie pracowników.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań, publikacje specjalistyczne, porady i ciekawostki dla pacjentów są dostępne na stronie internetowej www.sercenanowo.pl.

Organizator programu: polska firma farmaceutyczna Adamed.Partner programu i patron merytoryczny konkursu dla pracodawców: Konfederacja Pracodawców Polskich. Patronat honorowy: Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Patroni medialni: Radio VOX, Tina, Samo Zdrowie, Metropraca.pl, Na Zdrowie, Manager Apteki, Kurier Poranny, Gazeta Pomorska.


Dodatkowych informacji o programie „Serce na nowo” udziela:

On Board Public Relations
Iwona Siwek, isiwek@onboard.pl, (022) 321 51 28
Ewa Marczyk – Chłopecka, emarczyk@onboard.pl, (+48) 509 366 042

Komentarze do: Dieta odchudzająca dla chorych na serce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz