Szukaj

Czy sok z grejpfruta niweluje negatywne skutki wysokotłuszczowej diety?

Powszechnie wiadomo, że obfitująca w tłuszcze dieta powoduje przyrost wagi. Czy picie soku z grejpfruta może temu zapobiec? Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że owoc ma nie tylko właściwości odchudzające. Dodatkową korzyścią dla pijących sok może być obniżenie poziomu glukozy we krwi.

Hollywoodzka dieta

Grejpfrut znany jest ze swoich odchudzających właściwości już od lat 30. XX wieku, kiedy stał się głównym składnikiem diety Hollywoodzkiej, stosowanej przez aktorki. Odkryto wówczas, że owoc zawiera enzym przyspieszający spalanie tłuszczu i usprawniający przemianę materii.

Wiarygodność tych danych podważyli współcześni naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i zapowiedzieli ponowne skontrolowanie działania grejpfruta.

Grejpfrut a utrata wagi

Naukowcy podawali rozcieńczony sok grejpfrutowy członkom pięciu grup osób stosujących dietę wysoko- bądź niskotłuszczową przez 100 dni. Dodatkowo jedna z grup spożywała zamiast soku posłodzoną wodę, dzięki czemu miała taką samą kaloryczność jak sok. Naukowcy zauważyli, że osoby pijące sok schudły więcej (o 18%) niż osoby spożywające wodę. Sok z grejpfruta obniżył także poziom glukozy we krwi od 13 do 17%. Eksperci przebadali również zawarte w grejpfrucie związki, m.in. naringinę, przyczyniające się do odchudzania.

Tajemnica sukcesu

Naukowcy podkreślają, że nie potrafią jednoznacznie stwierdzić, który związek zawarty w grejpfrucie odpowiada za odchudzanie. Grejpfrut zresztą ma nie tylko odchudzające właściwości. W 2012 roku pismo "Medical News Today" informowało, że grejpfrut wspomaga działanie leków na nowotwory. Według wyników innych badań, owoc wspiera także pracę nerek.

Warto jednak pamiętać, że należy unikać spożywania grejpfrutów przy stosowaniu niektórych lekarstw, zwłaszcza leków przeciwhistaminowych i leków na obniżenie cholesterolu. Owoc może także spotęgować stężenie narkotyków we krwi, zwiększając ryzyko niebezpiecznych szkodliwych efektów ubocznych.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Czy sok z grejpfruta niweluje negatywne skutki wysokotłuszczowej diety?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz