Szukaj

Brązowa tkanka tłuszczowa pomaga utracić zbędne kilogramy

Brązowa tkanka tłuszczowa to wyspecjalizowana tkanka u ssaków, która służy do generowania ciepła (termogeneza). Biała tkanka tłuszczowa jest związana z większą masą ciała, natomiast ta brązowa – z niższym indeksem BMI oraz większą konsumpcją energii.Naukowcy od dawna zastanawiali się nad pomysłem przeszczepiania brązowego tłuszczu. Transplantacja taka miałaby być narzędziem terapeutycznym pomagającym zwalczać otyłość.

Artykuł przedstawiony w Journal of Clinical Investigation mówi o transplantacji brązowej tkanki tłuszczowej u myszy, która ma pozwolić określić, czy faktycznie taka interwencja może pomóc w walce z postępującą epidemią.


Przeszczepu dokonała dr Laure Goodyear z Joslin Diabetes Center w Bostonie.

Eksperyment obejmował dwie grupy myszy – na normalnej diecie i na diecie wysokotłuszczowej. Okazało się, że przeszczepiony brązowy tłuszcz w sposób znaczący zmniejszył masę ciała oraz poprawił wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy.

Co więcej, przeszczepiona tkanka wydziela hormony, łącznie z IL-6, który pośredniczy w metabolicznych mechanizmach w całym ciele.

Badanie pokazuje, że brązowy tłuszcz to ważny regulator metabolizmu, i pokazuje, że ta tkanka może być bardzo ważnym elementem terapii chorób wynikających z otyłości.

Komentarze do: Brązowa tkanka tłuszczowa pomaga utracić zbędne kilogramy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz