Szukaj

Zakrzepica żył głębokich u kobiet w ciąży – badanie może ją wykluczyć

Podziel się
Komentarze0

Badania opublikowane przez British Medical Journal donoszą, że pojedyncze badanie ultrasonograficzne może bezpiecznie wykluczyć zakrzepicę żył głębokich (DVT – Deep Vein Thrombosis) u kobiet w ciąży i tych, będących kilka tygodni po porodzie.Dokładna diagnoza zakrzepicy nadal jednak pozostaje wyzwaniem dla lekarzy, a ryzyko wystąpienia DVT w szczególności wzrasta podczas ciąży. Jednak nie wszystkie testy, które są wiarygodne i bezpieczne dla pacjentów nie ciężarnych, można przeprowadzić u kobiet przy nadziei.
 

Główny badacz, profesor Grégoire Le Gal z Uniwersytetu w Brest we Francji, oraz jego zespół zdecydowali się ocenić bezpieczeństwo pojedynczego całkowitego ultrasonograficznego testu uciskowego u kobiet w ciąży i tych po porodzie z podejrzeniem DVT, poprzez nabór 210 kobiet po ciąży i tych ciężarnych, które z gabinetów lekarskich we Francji i Szwajcarii zostały skierowane na badania z domniemaną zakrzepicą żył dolnych.

 

Badacze przeprowadzili ultrasonograficzne badania uciskowe na każdej pacjentce i zarządzili leczenie przeciwzakrzepowe u tych, które otrzymały wynik pozytywny.

 

W sumie u 22 kobiet (10,5%) zdiagnozowano zakrzepicę żył głębokich. Ze 177, które nie miały DVT, zaledwie u dwóch (1,1%), które nie otrzymywały leczenia przeciwzakrzepowego, rozwinęło się DVT podczas trzech miesięcy obserwacji.

 

Pomimo pewnych ograniczeń badawczych, które utrudniają postawienie dokładnej diagnozy, naukowcy wierzą, że całkowity ultrasonograficzny test uciskowy „może być bezpieczny przy wykluczaniu zakrzepicy żył głębokich u kobiet w ciąży i po porodzie” oraz dodają, że nadal będą kontynuować badania, aby wyniki były jak najbardziej szczegółowe. 


 

Komentarze do: Zakrzepica żył głębokich u kobiet w ciąży – badanie może ją wykluczyć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz