Szukaj

Wystawienie na BPA w czasie ciąży – nowe odkrycia

Podziel się
Komentarze0

Samice myszy wystawione na wpływ Bisfenolu A poprzez dietę matek w okresie ciąży i laktacji są nadaktywne, skłonne do zachowań spontanicznych i wykazują mniejszą zawartość tłuszczu w masie ciała, jak wykazały badania naukowców z University of Michigan School of Public Health.BPA jest związkiem chemicznym najczęściej spotykanym w tworzywach sztucznych wyściełających metalowe puszki do przechowywania żywności oraz na wydrukach z kas fiskalnych.

Był niegdyś używany do produkcji plastikowych butelek, w tym butelek dla dzieci, jednak wiele przedsiębiorstw wycofało go z użytku, kiedy pojawiły się głosy o jego szkodliwym wpływie na zdrowie najmłodszych.

Najnowsze odkrycia naukowców z University of Michigan zdają się podważać wyniki wcześniejszych badań, które wykazały, że BPA może wywoływać otyłość.

Według Dany Dolinoy, jednego z autorów badań, wcześniej zajmowano się jedynie oddziaływaniem związku na osobniki w najwcześniejszym okresie życia. Naukowcy z University of Michigan natomiast mieli na celu również zbadanie jego wpływu na zdrowie przez całe życie.


Naukowcy wystawili badane myszy na trzy różne stopnie zawartości BPA w pokarmie, a następnie badali ich potomstwo w wieku trzech, sześciu i dziewięciu miesięcy (myszy osiągają dorosłość w wieku ok. 3 miesięcy).

Zwracano uwagę na takie czynniki, jak spontaniczność, ilość spożywanych pokarmów, wydatkowanie energii i skład masy ciała, jednak najwyraźniej obserwowalna była wzmożona aktywność myszy.

Według Olivii Anderson, jednego z autorów artykułu opublikowanego on-line w Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology, bardzo ważne jest, by dokładniej zbadać mechanizmy oddziaływania BPA na zdrowie ludzi, biorąc pod uwagę różne zmienne.

Natomiast wyjaśnienie, dlaczego taką reakcję organizmu zaobserwowano jedynie u samic, wymaga dalszych badań, jednak jako że BPA oddziałuje na naturalne hormony samic - estrogen i hormony tarczycy - Dolinoy uważa, że prawdopodobnie właśnie taki jest mechanizm jego działania.

Komentarze do: Wystawienie na BPA w czasie ciąży – nowe odkrycia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz