Szukaj

Uważaj na to, co jesz w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Opioidy należą do najbardziej uzależniających substancji. To one działają na receptory opioidowe w ludzkim organizmie, które pełnią ważną funkcję w regulacji odczuwania bólu i przystosowania się do wszelakich zmian.Badania, przedstawione na spotkaniu naukowym Society for the Study of Ingestive Behavior (SSIB, organizacja zajmująca się aspektami zachowania organizmu pod wpływem posiłków i napojów), skupiły się nad tzw. śmieciowym jedzeniem w okresie ciąży.

Naukowcy udowadaniają w nim, że jedzenie fast foodów w czasie ciąży zmienia szlak sygnalizacji opioidowej w mózgu rozwijającego się płodu.

Opioidy, czyli substancje chemiczne, które są uwalniane również, gdy spożywamy żywność o dużej zawartości tłuszczu i cukru, powodują wydzielanie dopaminy.

Naukowcy odkryli, że gen kodujący jeden z kluczowych opioidów, enkefalinę, posiada najwyższy poziom ekspresji u potomstwa kobiet, które spożywały dania typu fast food w okresie ciąży.


W omawianej pracy zbadano ten wzrost enkefaliny. Wzięto także pod uwagę wcześniejsze odkrycia, dokonane przez tę samą grupę badawczą: bloker receptora opioidowego jest mniej skuteczny w redukowaniu spożycia tłuszczów i cukrów u potomstwa kobiet, które w okresie ciąży odżywiały się fast foodami.

Naukowcy podsumowują, iż po raz pierwszy w historii badań udało się udowodnić, że opioidowa ścieżka sygnalizująca jest mniej wrażliwa u potomstwa kobiet jedzących fast foody w okresie ciąży.

Mniejsza wrażliwość na opioidy oznacza, że osoby, których matki spożywały nadmierne ilości śmieciowego jedzenia w okresie ciąży i podczas karmienia piersią, będą skłonne jeść taką samą żywność, by poczuć się dobrze. Co za tym idzie, osoby te są bardziej podatne na spożywanie wysokotłuszczowego i wysokocukrowego jedzenia.

Prowadząca badania Jessica Gugusheff z FoodPlus (centrum badań na University of Adelaide), twierdzi, iż wyniki pozwolą na lepsze informowanie kobiet w ciąży o złych wpływach niezdrowej diety na rozwój płodu, na jego późniejsze preferencje żywieniowe oraz na ryzyko pojawienia się zaburzeń funkcji metabolizmu.Komentarze do: Uważaj na to, co jesz w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz