Szukaj

Tarczyca: dlaczego jest ważna w ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Kobiety ciężarne, które cierpią z powodu zaburzeń tarczycowych, zagrożone są przedwczesnym porodem oraz innymi komplikacjami, które mają zarówno długo-, jak i krótkoterminowe konsekwencje zarówno dla ich zdrowia, jak i dla zdrowia płodu. Badanie na ten temat ukazało się w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (JCEM).

Ryzyko tych powikłań jest duże zarówno dla tych pań, które cierpią z powodu niewydolności tarczycy, jak i tych, które zmagają się z nadaktywnością tego gruczołu. Powyżej 4% ze wszystkich ciąż dotyczy kobiet z dolegliwościami tarczycy.

Dr Tuija Mannisto z National Institutes of Health mówi: - W USA, co najmniej 80 000 ciężarnych kobiet każdego roku zapada na chorobę tarczycy. Kobiety te są poważnie zagrożone powikłaniami ciążowymi, takimi jak nadciśnienie i przedwczesny poród. Często też wymagają porodu indukcyjnego i innych interwencji okołoporodowych.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat 223 512 ciąż, aby określić proporcje powikłań u kobiet z chorobą tarczycy. Dane zbierało Consortium on Safe Labor w latach 2002 – 2008.

Obliczono, że kobiety z chorobami tarczycy były bardziej zagrożone stanem przedrzucawkowym oraz przyjęciem na oddział intensywnej opieki w porównaniu do kobiet zdrowych.

Kobiety z niewydolną tarczycą były także bardziej zagrożone cukrzycą ciążową. Częściej stosowano też u nich cesarskie cięcie.

Dr Pauline Mendola z NIH mówi: Właściwe poziomy hormonów tarczycowych są istotne dla zdrowej ciąży. Dlatego trzeba uważnie monitorować ciężarne kobiety pod kątem chorób tarczycy.

Komentarze do: Tarczyca: dlaczego jest ważna w ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz