Szukaj

"Niezdrowe" zmiany w bakteriach jelitowych są korzystne dla kobiet w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Badania opublikowane w czasopiśmie Cell wykazują, że skład drobnoustrojów w jelitach ulega ogromnym zmianom w trakcie ciąży. Pomimo tego, iż owe zmiany w niektórych okolicznościach oznaczają choroby metaboliczne, mogą one mieć korzystny wpływ na kobiety w ciąży.Jest to pierwsza tak dokładna charakterystyka mikroflory jelit w czasie ciąży, tłumaczy główny autor badań Ruth Ley z Cornell University. Odkrycia wskazują na to, iż nasze ciała koewoluowały wraz z mikroflorą i obecnie mogą ją wykorzystywać jako narzędzie pomocnicze przy zastąpieniu kobiecego metabolizmu celem wsparcia rozwoju płodu.

U zwierząt nie bądących w ciąży, zmiany w składzie drobnoustrojów wewnątrz jelita mogą powodować objawy zespołu metabolicznego, wliczając w to przybieranie na wadze, nieprawidłowy metabolizm glukozy oraz stan zapalny - reakcja immunologiczna, która zazwyczaj chroni ciało, ale może także spowodować problemy zdrowotne.

Takie objawy mogą także wystapić w trakcie ciąży, jednakże niejasne są przyczyny leżące u podstaw, a niewiele przeprowadzono badań sprawdzających potentacjalne połączenia między mikloflorą jelit a byciem w ciąży.


Aby odpowiedzieć na to pytanie, Ley wraz ze współpracownikami przebadali próbki kału 91 kobiet w ciąży. Odkryli, że drobnoustroje jelitowe zmieniają swój skład między pierwszym a trzecim trymestrem, stając się z czasem mniej ‘normalnymi’ i mniej zróżnicowanymi.

Zmniejsza się zawartość bakterii poprawiających zdrowie, natomiast rośnie ilość bakterii chorobopochodnych.

Z racji tego, iż zmiany zachodzące w składzie drobnoustrojów jelitowych nie były związane z dietą, uważamy, że główną rolę odegrały tutaj hormony oraz układ odpornościowy, tłumaczy Ley.

Pobrane od kobiet w ciąży drobnoustroje jelitowe wszczepiono zdrowym, pozbawionym zarazków myszom. Zwierzęta, którym podano drobnoustroje powstałe w trzecim trymestrze, stały się grubsze oraz wystąpił u nich podwyższony poziom markerów zapalnych oraz gorszy metabolizm glukozy niż u myszy które otrzymały drobnoustroje powstałe w pierwszym trymestrze.

W trzecim trymestrze mikroflora może powodować zmiany w metabolizmie. W kontekście ciąży, te metaboliczne zmiany zachodzące w trzewiach kobiety są względnie zdrowe, ponieważ wspierają przechowywanie energii w postaci tkanki tłuszczowej oraz pomagają w ochronie płodu. Jednakże poza okresem ciąży, takie zmiany mogą doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2 oraz innych problemów zdrowotnych, komentuje Ley.

Komentarze do: "Niezdrowe" zmiany w bakteriach jelitowych są korzystne dla kobiet w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz