Szukaj

Przemoc domowa wpływa na zdrowie umysłowe ciężarnych

Podziel się
Komentarze0

Badacze z King’s College London informują, iż kobiety ciężarne, które doświadczają zaburzeń zdrowia umysłowego w okresie okołoporodowym, najprawdopodobniej doświadczały wcześniej przemocy domowej. Artykuł na ten temat ukazał się w PLOS Medicine.Badaniem kierowała dr Louise Howard, która teraz wyjaśnia: - Wysokie poziomy objawów okołoporodowej depresji, lęku i zespołu stresu pourazowego są powiązane z przemocą domową doświadczaną w trakcie ciąży, w roku poprzedzającym ciążę, a nawet w trakcie całego życia kobiety.

Naukowcy przeprowadzili metaanalizę 67 badań w tym temacie i obliczyli, że ok. 13% depresji poporodowej jest powiązane z doświadczaniem przemocy domowej w trakcie ciąży.

Kolejne analizy wykazały, że kobiety z depresją przed- i poporodową trzykrotnie częściej doświadczały przemocy domowej w roku poprzedzającym ciążę oraz pięciokrotnie częściej doświadczały przemocy domowej w trakcie ciąży.


Kobiety z przedporodowymi zaburzeniami lękowymi trzykrotnie częściej doświadczały przemocy domowej w ciągu życia, ale liczba ta była nieco mniejsza u kobiet z poporodowymi zaburzeniami lękowymi.

Naukowcy podkreślają jednak, że te obliczenia nie udowadniają, że przemoc domowa może spowodować zaburzenia zdrowia umysłowego w okresie okołoporodowym, ani też że zaburzenia psychiczne okołoporodowe mogą prowadzić do przemocy domowej. Nie dostarczają także informacji na temat innych zaburzeń umysłowych okołoporodowych, takich jak zaburzenia odżywiania czy psychoza poporodowa.

Badacze konkludują: - Kobiety z objawami zaburzeń zdrowia umysłowego w okresie okołoporodowym najprawdopodobniej doświadczają lub doświadczały przemocy domowej. Dla zdrowia tych kobiet ważne jest, aby pracownicy służb zdrowia potrafili odpowiednio zareagować w takiej sytuacji.

Komentarze do: Przemoc domowa wpływa na zdrowie umysłowe ciężarnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz