Szukaj

Oszczędzanie się w ciąży nie zmniejsza ryzyka przedwczesnego porodu

Podziel się
Komentarze0

Małe rozwarcie szyjki macicy u kobiety w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, a wyniki najnowszych badań naukowych wskazują na to, że odpoczynek w łóżku wcale nie zwiększa szans na poród w terminie. Naukowcy dowiedli, że kobiety, którym lekarz zalecił ograniczenie wysiłku, pracy i aktywności seksualnej, są dwa razy bardziej narażone na poród przed 37 tygodniem ciąży.W przypadku komplikacji w ciąży, gdy jakakolwiek interwencja jest niemożliwa, lekarze nie mogą zrobić nic innego jak zalecić ciężarnej odpoczynek. Wyniki najnowszych badań dowodzą, że pomimo powszechnego zalecania kobietom w ciąży, aby odpoczywały w łóżku, praktyka ta jest nieefektywna, a być może nawet szkodliwa.

Nadal nie wiadomo, dlaczego ograniczenie aktywności zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Nie jest to w żaden sposób naukowo potwierdzone, ale być może kobiety, którym zaleca się odpoczynek w łóżku, mają po prostu predyspozycje do przedwczesnego porodu.

Ryzyko przedwczesnego porodu może też zwiększać stres i niepokój związane z faktem, że jest się „przykutym” do łóżka.

Ograniczenie aktywności może być zalecone każdej kobiecie, u której istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, niezależnie od tego czy powodem jest małe rozwarcie szyjki macicy czy ciąża mnoga.


Nadal jednak nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających, że ograniczenie aktywności ma pozytywny wpływ na rozwój ciąży. Badania, o których mowa, z założenia miały sprawdzić, czy zastrzyki z progesteronem wpływają na ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet z małym rozwarciem szyjki macicy.


W ramach badań 646 kobiet co tydzień informowało, czy lekarze zalecili im jakiekolwiek ograniczenia aktywności. Średnio około 24 tygodnia ciąży 39% spośród uczestniczek badania zalecono odpoczywanie w łóżku lub częściowe ograniczenie aktywności.

Przedwcześnie urodziło 37% spośród kobiet, którym zalecono ograniczenie aktywności. Dla porównania, przedwcześnie poród zaczął się u 17% kobiet, których aktywność w żaden sposób nie została ograniczona w trakcie trwania całej ciąży.

Jak stwierdzili naukowcy, zależność ta nie ma nic wspólnego z wiekiem, rasą, historią medyczną czy jakimikolwiek problemami ujawnionymi na badaniu ultrasonografem. Odpoczynek w łóżku może mieć nawet efekty uboczne, takie jak ubytek masy kostnej, skrzepy krwi czy zanik odruchów warunkowych.

Każda ciężarna kobieta, której lekarz zaleca odpoczynek w łóżku bądź ograniczenie aktywności, powinna poprosić lekarza o uzasadnienie swojej rekomendacji. Jeśli lekarz nie jest pewien, że takie zalecenie jest korzystne lub zmniejszy ryzyko potencjalnych komplikacji, należy zapytać o podstawy do takiego zalecenia.

Kobiety, którym doradzono ograniczenie aktywności, nie powinny też popadać w skrajności. To nic złego, jeśli kobieta w ciąży przestaje uprawiać jogging, bo istnieje ryzyko, że urodzi przedwcześnie, ale zaprzestanie wszelakiej aktywności i leżenie w łóżku cały czas nie jest już dobrym rozwiązaniem.

Komentarze do: Oszczędzanie się w ciąży nie zmniejsza ryzyka przedwczesnego porodu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz