Szukaj

Operacja bariatryczna a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Kluczowa dla zdrowia ciężarnej kobiety, będącej po operacji bariatrycznej, jest wielopłaszczyznowa opieka. Kobiety te są uważane przez położników i chirurgów za grupę wysokiego ryzyka. Pacjentki, które poddały się operacji związanej z utratą wagi, nie powinny planować ciąży przez najbliższy rok, radzą specjaliści z The Obstetrician & Gynaecologist (TOG).Badacze skupili się na bezpieczeństwie, zaletach i ograniczeniach bariatrycznych operacji, czyli tych, które mają na celu zapobieganie otyłości.

Przewiduje się, że liczba kobiet w wieku reprodukcyjnym, poddającym się tego typu operacjom wzrośnie z 24,2% w 2005 do 28,3% w 2015.

Otyłość zwiększa ryzyko powikłań poporodowych, jednak ciąża po operacji odchudzającej jest bezpieczniejsza, niż ciąża u chorobliwie otyłej kobiety, czytamy w artykule.

Należy pamiętać, że istnieje ryzyko powikłań chirurgicznych podczas ciąży u kobiet, które krótko wcześniej dokonały operacji bariatrycznej.

Badania wskazują wyższą liczbę niekontrolowanych poronień wśród ciąż, do których doszło w czasie do 18 miesięcy od operacji, niż po tym okresie. Jest to stosunek 31 do 18 procent.


Kobiety powinny otrzymywać rady i informacje dotyczące antykoncepcji, odżywiania i przybierania na wadze oraz kuracji witaminowych.

Wzrasta liczba kobiet w okresie rozrodczym, dokonujących operacji bariatrycznych, konieczne jest zatem informowanie i doradzanie im w sprawach dotyczących planowania potomstwa.

W świetle dostępnych, aktualnych badań, ciąża po operacji bariatrycznej jest bezpieczniejsza, ma mniej komplikacji, niż ciąża u chorobliwie otyłej kobiety, mówi Rahat Khan, współautor artykułu oraz specjalista ginekolog-położnik w Princess Alexandra Hospital NHS Trust, Harlow.

Aktualnie zaleca się, by pacjentki, które poddały się operacji bariatrycznej, nie planowały powiększenia rodziny przez co najmniej 12 miesięcy.

Coraz częściej położnikom, chirurgom i lekarzom pierwszej pomocy stawiane będą pytania dotyczące bezpieczeństwa ciąży po zabiegu odchudzającym, prognozuje Khan.

Kobiety, które zdecydowały się na operację odchudzającą, generalnie dobrze znoszą ciążę. Jednak ryzyko istnieje i pacjentki musza być o nim informowane, mówi Jason Waugh, redaktor naczelny The Obstetrician & Gynaecologist (TOG).

Komentarze do: Operacja bariatryczna a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz