Szukaj

Odkładanie decyzji o dziecku może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Młode kobiety, u których pierwsza ciąża nastąpiła 15 lub więcej lat od pierwszej miesiączki, mają aż do 60% mniejsze szanse zachorowania na „potrójnie ujemnego” raka piersi, jak wykazały badania Christopher I. Li, naukowca z Fred Hutchinson Cancer Research Center.Badanie ukazało się w naukowym przeglądzie Breast Cancer Research and Treatment.

Autor badania mówi: Odkryliśmy, że odstęp czasowy między menstruacją i wiekiem pierwszego porodu jest odwrotnie powiązany z ryzykiem zachorowania na potrójnie negatywnego raka piersi.

„Potrójnie ujemny” rak piersi to jedna z najgorzej rokujących postaci tego nowotworu, gdyż nie potrzebuje on hormonów, takich jak estrogen, żeński hormon płciowy, aby się rozwijać i rozprzestrzeniać.

Jak wyjaśnia Christopher I. Li: Ten typ nowotworu nie wyraża genów receptora estrogenowego (ER, ang. estrogen receptor), genów receptora pogesteronowego (PR, ang. progesterone receptor), albo genów receptora HER2/neu (ang. Human Epidermal Growth Factor Receptor 2), a to oznacza, że nie odpowiada na leki blokujące hormony, takie jak Tamoxifen.


Występuje on jednak relatywnie rzadko, na szczęście, i dotyczy od 10 - 20% przypadków zachorowań na raka piersi.

Badania Christophera I. Li potwierdziły również stawianą wcześniej przez badaczy tezę, że karmienie piersią może chronić przed „potrójnie ujemnym” rakiem piersi.

Wciąż nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, jednak naukowcy przypuszczają, że to hormony wydzielające się w okresie ciąży oddziałują w jakiś sposób na tkankę piersi, czyniąc ją bardziej odporną na tę odmianę raka.

Według naukowca wyniki badań mogą również wyjaśniać, dlaczego „potrójnie ujemny” rak piersi występuje częściej u czarnoskórych Amerykanek. Otóż, kobiety z tej grupy zazwyczaj wcześniej rodzą pierwsze dziecko i rzadziej karmią piersią.

Christopher I. Li zaznacza jednak, że to pierwsze tego typu badania, w dodatku obserwacyjne, i dlatego ich wyniki należy interpretować z pewną ostrożnością.

Badanie to objęło ponad 1 960 kobiet żyjących w okolicach Seattle, w wieku od 20 do 44 lat. 1 021 z nich miało historię raka piersi, a 941 było wolnych od tej choroby.Komentarze do: Odkładanie decyzji o dziecku może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz