Szukaj

Nowy lek pomoże kobietom w ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Wczesne zastosowanie Diclectin R zmniejsza nasilenie symptomów nudności i wymiotów podczas ciąży (ang. nausea and vomiting of pregnancy - NVP) wśród kobiet, które doświadczyły NVP w poprzednich ciążach. Firma Duchesnay Inc. ogłosiła wyniki nowych badań, które dowodzą, że profilaktyczne stosowanie Diclectinu R (uwalniana po czasie kombinacja 10 mg doksylaminy i 10 mg pirodoksyny) jest skuteczne w zmniejszaniu symptomów ciężkiego NVP u pacjentek z wysokim ryzykiem nawrotu tych dolegliwości.Badania został przeprowadzone przez Gideon Koren i Caroline Maltepe (Motherisk Program, Division of Clinical Pharmacology and Toxicology, Hospital for Sick Children w Toronto, Ontario).

Dane zostały przedstawione w San Francisco w Kaliforni (14 lutego) podczas konferencji naukowej Society for Maternal-Fetal Medicine's Annual i zostaną opublikowane w American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Losowe, kontrolowane badania zostały przeprowadzone na kobietach, które doświadczyły ciężkiego NVP lub niepowściągliwych wymiotów – wyjątkowo silnej odmiany porannych mdłości – w poprzedniej ciąży.

Kobiety zostały podzielone na dwie grupy – reprezentatywną i kontrolną - a następnie poinstruowane co do przyjmowania leku.


Te z grupy zasadniczej miały przyjmować Diclectin R przed pojawieniem się symptomów NVP, natomiast kobiety z grupy kontrolnej miały zacząć przyjmować lek po wystąpieniu pierwszego objawu. Następnie skuteczność leku w obydwu grupach została porównana.

Wyniki pokazały, że kobiety, które przyjmowały Diclectin R prewencyjnie, miały znacząco mniejsze objawy NVP w porównaniu do kobiet, które zaczęły przyjmowanie leku po wystąpieniu pierwszego symptomu.

W grupie zasadniczej było 70% mniej przypadków umiarkowanego lub ciężkiego NVP niż w grupie kontrolnej podczas trzech pierwszych tygodni NVP.

Odkryto także, że prewencyjne stosowanie Diclectinu R zmniejsza ryzyko nawrotu niepowściągliwych wymiotów wśród kobiet, które doznawały tych dolegliwości przy wcześniejszej ciąży.

„Kobiety z NVP zwykle skarżą się na brak wsparcia ze strony medycznej, a wielu lekarzy i farmaceutów ma wątpliwości co do przypisywania leków przeciwwymiotnych ciężarnym”, mówi doktor Gideon Koren. „Te nowe dane potwierdzają, że NVP jest poważnym zaburzeniem medycznym i zwracają uwagę na potrzebę jego skutecznego leczenia.”
red. Katarzyna Topolska

Komentarze do: Nowy lek pomoże kobietom w ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz