Szukaj

Nowe zalecenia dla kobiet w ciąży podróżujących samolotami

Podziel się
Komentarze0

Według Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) zmiana ciśnienia i mniejsza wilgotność na pokładzie samolotu nie wpływa negatywnie na ciążę. Chociaż każdy, kto lata samolotami, jest narażony na niewielkie promieniowanie, nie ma dowodu na to, że latanie powoduje poronienie, przedwczesny poród czy odejście wód płodowych.

Według najnowszych opinii najbezpieczniej jest latać przed 37. tygodniem, a w przypadku bliźniaków przed 32. tygodniem ciąży. W przypadku ciąży mnogiej wcześniej zalecano kobietom latanie do 34. tygodnia ciąży, ale zmniejszono liczbę do 32 tygodni, nawiązując do zaleceń Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych. Po 37. tygodniu kobieta może urodzić w każdej chwili. Wiele linii lotniczych posiada własne zasady dotyczące tego, kiedy kobiety w ciąży mogą latać.

RCOG twierdzi, że latanie nie jest szkodliwe w czasie ciąży niskiego ryzyka, ale mogą wystąpić efekty uboczne, takie jak opuchlizna nóg w wyniku gromadzenia się płynu, problemy z nosem i uszami spowodowane zmianami ciśnienia i choroba lokomocyjna pogarszająca dotychczasowe nudności.

Loty 4-godzinne i dłuższe mogą zwiększyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich (trombozy), a jest ono jeszcze większe w przypadku ciąży.

Ulotki zalecają kobietom noszenie luźnych ubrań i wygodnych butów, regularne spacery po pokładzie samolotu i wykonywanie na siedząco ćwiczeń co pół godziny. Pomóc może również ograniczenie napojów zawierających kofeinę oraz noszenie elastycznych pończoch uciskowych. Kobieta od 28 tygodnia ciąży wzwyż powinna zabierać ze sobą dokumentację medyczną i pismo od lekarza rodzinnego.

Są jednak okoliczności, w których lepiej unikać latania w czasie ciąży, np. jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo wcześniejszego porodu, kiedy kobieta ma ciężką niedokrwistość, anemię sierpowatą, niedawno występowało u niej krwawienie z dróg rodnych lub ma poważne problemy z sercem lub płucami.

Philippa Marsden, przewodnicząca komitetu informacji RCOG, radzi:

- Żeby zdecydować o tym, czy lecieć czy nie, kobiety powinny wziąć pod uwagę tydzień ciąży, to, jakie mają możliwości w miejscu docelowym oraz potencjalne komplikacje zdrowotne. Ważne jest, żeby przed lotem skonsultować się z położną lub lekarzem.

Aleksandra Żyła

Komentarze do: Nowe zalecenia dla kobiet w ciąży podróżujących samolotami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz