Szukaj

Nowe spojrzenie naukowców na rozwój łożyska i zdrową ciążę

Podziel się
Komentarze0

Naukowcom z brytyjskiego Instytutu Babraham udało się zrozumieć w jaki sposób wzrost i rozwój łożyska jest regulowany przed urodzeniem dziecka. Ma to bez wątpienia istotny wpływ na donoszenie zdrowej ciąży przez każdą przyszłą matkę. Najnowsze badania wykazały, że kontrolowane uwalnianie cząsteczki miR–675 spowalnia rozwój łożyska w okresie poprzedzającym wydanie na świat potomka przez daną kobietę.Cząsteczki kwasów rybonukleinowych RNA znane są powszechnie jako pośrednicy między komórkowym DNA oraz jako molekuły sprawiające, że białka stają się składnikami podstawowych funkcji komórkowych.

Aczkolwiek oczywiście naukowcy znają także wiele cząsteczek RNA, które posiadają zupełnie inne funkcje niż kodowanie białek.

Aby odkryć tajemnice owych cząstek, badacze z Instytutu Babraham zaangażowali się w prace właśnie nad zbadaniem roli owych niekodujących molekuł kwasów rybonukleinowych, w skład których wchodzą tzw. mikrokwasy RNA.

Wzięli pod lupę np. powszechnie występujący u ssaków kwas RNA H19. Jego funkcje są nieznane. Tym bardziej więc potrzebne było przyjrzenie się temu związkowi chemicznemu z bliska.


Prowadzone we współpracy z ośrodkami naukowymi we Francji, USA i Belgii badania miały na celu wykazanie, że mikroRNA zwany miR-675 jest eliminowany i uwalniany w łożysku z H19 RNA, oraz że ogranicza on rozwój przejściowego narządu płodowego ssaków.

Dr Andrew Keniry, który jest liderem prowadzonych badań i pracuje w mieszczącym się 6 mil na południowy-wschód od Cambridge Instytucie Babraham wyjaśnił: zbadana ostatnio funkcja RNA H19 była udowadniana bez skutku od wielu lat. Dopiero ostatnio wykazano, że kwas ten pojawia się, aby działać jako obojętna cząsteczka używana do przechowywania miR-675 do czasu, kiedy zostaje zobligowana do spowalniania rozwoju łożyska.

Ciekawym jest również fakt, że uwalniany miR-675 jest kontrolowany przez odpowiedzialne za stres białko sugerujące, że może to być mechanizm rozwoju embrionu, który może regulować jego rozwój w macicy.

Być może jednak, jak twierdzą naukowcy, są to  sygnały środowiskowe ukazujące wpływ diety przyszłej matki na rozwój łożyska, a w związku z tym również i na zdrowie płodu.red.: Iwona Trojan

Komentarze do: Nowe spojrzenie naukowców na rozwój łożyska i zdrową ciążę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz