Szukaj

Nowa metoda wyboru odpowiedniej komórki jajowej do zapłodnienia in vitro

Podziel się
Komentarze0

Dzięki przełomowym badaniom, prowadzonym przez naukowców Yale School of Medicine oraz ich współpracowników z Uniwersytetu w Oksfordzie, dokonano identyfikacji składu chromosomalnego ludzkiej komórki jajowej. Odkrycie to może pomóc uniknąć używania aneuploidów, czyli komórek o nieprawidłowej ilości chromosomów. Oznacza to, że leczenie niepłodności w niedalekiej przyszłości będzie na pewno o wiele skuteczniejsze od dotychczasowych metod stosowanych przez lekarzy i ludzi nauki.Co ciekawe, badacze twierdzą, że tylko kilka oocytów, czyli niedojrzałych żeńskich komórek jajowych uzyskanych w wyniku procesu leczenia bezpłodności i zapłodnienia in vitro, może wywołać stan ciąży u kobiety. 

Zbyt wiele bowiem komórek jajowych na dzień dzisiejszy posiada nieprawidłową liczbę chromosomów. Te zaś odgrywają ogromną rolę w procesie zapłodnienia, ponieważ same w sobie stanowią formę organizacji materiału genetycznego wewnątrz ludzkich komórek.

Jeżeli w komórce jajowej brakuje jakiegoś chromosomu lub jeżeli powstaje ich nadmiar, mówimy wtedy o występowaniu wspomnianych wcześniej aneuploidów. Co ważne, ale i niepokojące: problem rozwoju komórek o nieprawidłowej ilości chromosomów może nasilać się wraz z wiekiem każdej kobiety.


Naukowcy przypominają również, że oocyty otoczone są przez komórki zwane pęcherzykami jajnikowymi, które pomagają w zachodzeniu procesu dojrzewania oraz regulują ten proces. Dzięki badaniom, naukowcy są w stanie zidentyfikować grupę genów charakteryzującą się niewielką aktywnością w poszczególnych komórkach.

Scharakteryzowano także dwa geny: SPSB2 i TP5313, i dzięki temu odkryto, że ekspresja tych genów była ciągle niedostateczna w pęcherzykach jajnikowych otaczających nietypowe komórki, podczas gdy te same geny były typowo wyrażone w komórkach z poprawną ilością chromosomów.

Według Pasquale Patrizio, Dyrektora Centrum Płodności Uniwersytetu w Yale: rozpoznanie tych genów w pęcherzykach jajnikowych może posłużyć jako nowatorki, nieinwazyjny znacznik służący identyfikacji nietypowych oocytów, a przez to przyczynić się do ostatecznego usprawnienia leczenia bezpłodności i skutecznego zapłodnienia in vitro.

Dzięki wykorzystaniu pęcherzyków jajnikowych otaczających komórkę jajową można uzyskać wiadomości na temat zdrowia komórki jajowej, a jednocześnie poznać skład chromosomalny jajeczka. Wiedza ta zaś pozwoli dokładnie wskazać komórkę jajową, która idealnie nadaje się do zapłodnienia.

Odkrycie to przysłuży się także do zniwelowania ryzyka poronienia oraz obniżenia prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu Downa.


Komentarze do: Nowa metoda wyboru odpowiedniej komórki jajowej do zapłodnienia in vitro

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz