Szukaj

Niedobór witaminy D w czasie ciąży przyczyną niższej wagi urodzeniowej noworodków

Podziel się
Komentarze0

Według wyników ostatniego badania, które ukażą się w czasopiśmie The Endoctrine Society „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”, poziom witaminy D u kobiet do 26 tygodnia ciąży był pozytywnie skorelowany z wagą urodzeniową dziecka i długością obwodu jego głowy, natomiast w czasie pierwszego trymestru występował negatywny związek z ryzykiem, że dziecko urodzi się zbyt małe jak na swój wiek ciążowy.Głównym źródłem witaminy D, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, jest naturalne światło słoneczne. Tylko niewiele artykułów spożywczych zawiera lub jest wzbogacanych o tę witaminę. Zasadnicza przyczyna jej niedoboru to niewystarczające ekspozycja na światło słoneczne. Może on skutkować zaburzeniami w metabolizmie wapnia, fosforu i kości.

Ostatnio zainteresowanie naukowców skupiło się na zbadaniu roli, którą witamina D odgrywa w innych schorzeniach. Wcześniejsze prace wskazywały na niejednoznaczne związki między poziomem witaminy u kobiet ciężarnych a wzrostem płodu.

„Odkryliśmy, że poziom witaminy D u kobiet w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży był związany z normalnym wzrostem urodzonych o czasie dzieci” - powiedziała główna autorka badania Alison Gernand, doktor, magister zdrowia publicznego oraz dyplomowany dietetyk na University of Pittsburgh.


Jeśli kobieta ciężarna wykazywała niedobór witaminy D, waga urodzeniowa płodu, przy uwzględnieniu innych indywidualnych czynników, wynosiła o 46 g mniej. Zatem, jeśli u kobiet występował niedobór witaminy D w pierwszym trymestrze, podwajało się ryzyko urodzenia dziecka, które doświadczyło ograniczenie wzrostu w czasie trwania ciąży.

Naukowcy przebadali grupę 2146 matek, które urodziły żywe dzieci w terminie. Poziom witaminy D mierzono u nich w 26 tygodniu ciąży lub wcześniej, wagę urodzeniową noworodków – zaraz po urodzeniu, a obwód głowy oraz wagę łożyska – w 24 godziny po porodzie.

„Nasza praca stanowi ważny wkład w badania epidemiologiczne, według których poziom witaminy D u kobiet, szczególnie we wczesnej ciąży, może przyczynić się do patologicznego lub fizjologicznego rozwoju płodu” - zauważyła Lisa Bodnar, doktor, magister zdrowia publicznego, dyplomowany dietetyk na University of Pittsburgh, jedna ze współautorek badania.

Komentarze do: Niedobór witaminy D w czasie ciąży przyczyną niższej wagi urodzeniowej noworodków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz