Szukaj

Nadciśnienie w trakcie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia schyłkowej choroby nerek

Podziel się
Komentarze0

Ciężarne z chorobą nadciśnieniową są bardziej narażone na ryzyko schyłkowej i przewlekłej choroby nerek, niż kobiety, u których ciąża przebiega bez komplikacji. Nadciśnienie tętnicze i stan przedrzucawkowy w czasie ciąży może mieć znaczący wpływ na zdrowie kobiety i płodu, stwarzając nawet ryzyko śmierci. Szacuje się, że te dolegliwości, które mogą wpływać na pracę nerek, występują u około od 5-10% wszystkich ciężarnych.Wnioski te zostały wyciągnięte na podstawie ponad 26 tysięcy przypadków tajwańskich kobiet, u których w trakcie pierwszej ciąży stwierdzono chorobę nadciśnieniową.

Aby ustalić, czy nadciśnienie zwiększa ryzyko schyłkowej choroby nerek, dane te porównano z grupą ponad 200 tysięcy zdrowych kobiet, które nigdy nie chorowały na cukrzycę, chorobę nerek czy nadciśnienie.

Okazało się, że występowanie przewlekłej oraz schyłkowej choroby nerek było odpowiednio jedenasto- oraz czternastokrotnie częstsze u kobiet z nadciśnieniem.

Ryzyko było wyższe u pacjentek, które oprócz nadciśnienia tętniczego, cierpiały również z powodu stanu przedrzucawkowego. Wyniki te są szczególnie ważne dla tajwańskich pacjentek, jako że odsetek występowania chorób nerek jest tutaj jednym z najwyższych na świecie.   


Jak twierdzi doctor I-Kuan Wang ze szpitala w Tajwanie, kobiety, u których w trakcie ciąży pojawiły się zaburzenia ciśnienia tętniczego, powinny być później szczegółowo badane pod kątem cukrzycy, mikroalbuminurii (wydalaniu białka wraz z moczem) oraz poziomu ciśnienia krwi.  

Według zachodnich obserwatorów, informacje zebrane przez lekarzy z Tajwanu są szczególnie ważne, ponieważ wskazują na znaczenie, jakie odgrywa nadciśnienie w trakcie ciąży.

Stan ten może być także markerem przyszłej przewlekłej choroby nerek, choroby układu krążenia oraz cukrzycy.

Co więcej, badania te są dowodem na ogólną nieuwagę lekarzy: pomimo iż ciężarnym kobietom sprawdzano poziom ciśnienia tętniczego, to po porodzie zwykle nie przeprowadza się badań kontrolnych pod kątem ciśnienia krwi, chorób układu krążenia czy wad w funkcjonowaniu nerek.

Natomiast lepsza opieka lekarska po zakończonej ciąży mogłaby pomóc w uniknięciu tych poważnych stanów zdrowotnych.

Komentarze do: Nadciśnienie w trakcie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia schyłkowej choroby nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz