Szukaj

Kolejne powiązania witaminy D z ciążą

Podziel się
Komentarze0

Niedobory witaminy D u kobiet ciężarnych są związane z szeregiem niepożądanych skutków zdrowotnych, takich jak cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy u pań oraz niska waga urodzeniowa noworodków. Eksperci znaleźli związek pomiędzy dawkami witaminy D i niekorzystnymi wynikami ciążowymi i sugerują, że istnieje powiązanie między niedoborem tej molekuły i zwiększonym ryzykiem zakażeń i zastosowania cięcia cesarskiego.Znajomość tych korelacji jest wciąż niezbyt duża, ale literatura na ten temat szybko rośnie.

Naukowcy z University of Calgary w Kanadzie przeprowadzili przegląd wszystkich istniejących dowodów, stwierdzających wpływ stężenia witaminy D na przebieg ciąży.

W analizie zostały uwzględnione dane z 31 badań opublikowanych w latach 1989-2012, w których wzięło udział od 95 do 1100 uczestników. Różnice w jakości badań również były brane pod uwagę w celu zminimalizowana stronniczości.

Wyniki pokazały, że ciężarne kobiety o niskim poziomie 5-OH we krwi, czyli jednej z postaci witaminy D, były bardziej narażone na rozwój cukrzycy ciążowej. Ponadto, były bardziej zagrożone rozwojem stanu przedrzucawkowego i niską wagą urodzeniową płodu.


Natomiast nie stwierdzono istotnych różnic w obwodzie głowy czy długości ciała noworodka.

Badacze dodają, że wyniki te są ważne, zważywszy na ostatnie dowody wskazujące, że niedobór witaminy D jest powszechny w czasie ciąży, a zwłaszcza wśród kobiet, które praktykują wegetarianizm lub mają ograniczony dostęp do światła słonecznego, albo u przedstawicielek grup etnicznych o ciemnym kolorze skóry.

Dane, które zebrali naukowcy, potwierdzają istotny związek między witaminą D a jej wpływem na przebieg ciąży, jednak nadal istnieje zapotrzebowanie na przeprowadzenie kolejnych badań.

Wszystko to w celu ustalenia, czy strategie optymalizacji stężenia witaminy D we krwi ciężarnych są naprawdę skuteczne w poprawie wyników ciążowych. Przyszłe eksperymenty powinny też spojrzeć na zależność między witaminą i niepożądanymi skutkami zdrowotnymi.

Komentarze do: Kolejne powiązania witaminy D z ciążą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz