Szukaj

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych: pomoc potrzebna bezwzględnie

Podziel się
Komentarze0

Silne mdłości w czasie ciąży mogą zagrażać życiu kobiety, ale bardzo niewiele wiadomo na temat tej przypadłości. Hormonalne, genetyczne i społeczno-ekonomiczne czynniki mogą odgrywać istotną rolę. Prawie wszystkie kobiety mają nudności i wymiotują w czasie ciąży (łac. hypermesis gravidarum). Jedna na sto kobiet może wymagać leczenia szpitalnego, gdyż w szczególnie ciężkich przypadkach potrzebne jest nawodnienie i uzupełnienie elektrolitów oraz witamin – robi się to dożylnie.Ta nieprzyjemna przypadłość ciążowa znalazła się w centrum uwagi tej zimy, kiedy Kate, księżna Cambridge, została hospitalizowana z tego powodu.

- Jest to stosunkowo częste schorzenie u kobiet ciężarnych, a mimo to i tak trudno było zdobyć poparcie i zrozumienie, że te badania są potrzebne. Całkiem niedawno jeszcze ludzie szczerze wierzyli, że przyczyną może być podświadome odrzucenie dziecka przez jego matkę i ojca - mówi Ase Vikanes, autorka najnowszego badania.

Prawdziwa przyczyna wciąż pozostaje nieznana i wydaje się być skomplikowana. Jednak mało jest podstaw ku temu, by twierdzić, iż w grę wchodzi tutaj tylko i wyłącznie podłoże psychologiczne.

Zarówno hormony jak i genetyka mają znaczenie

Niektóre badania wykazały, że zwiększony poziom estrogenów i hormonu ciążowego, czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), mogą być zamieszane w sprawę. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że hormonalne, genetyczne, a nawet społeczno-gospodarcze czynniki - wszystkie odgrywają rolę w pojawianiu się hypermesis gravidarum.


W swojej pracy doktorskiej Ase Vikanes z Norwegian Institute of Public Health wykazała, że istnieje szerokie zróżnicowanie etniczne w występowaniu hyperemesis gravidarum. Ponadto, ryzyko jest wyższe wśród kobiet, których matki także cierpiały z tego powodu.

Występowanie hyperemesis gravidarum zależy również od wieku kobiety oraz płci płodu, przy czym młodsze ciężarne spodziewające się dziewczynki są w grupie największego ryzyka.

Odżywianie i aktywność fizyczna ma istotne znaczenie

Dr Vikanes i jej koledzy pracują obecnie nad zidentyfikowaniem kolejnych czynników ryzyka, które związane są z hyperemesis gravidarum i chcą zbadać możliwe konsekwencje dla zdrowia kobiety i płodu. Ostatnie badania pokazały, że w rzeczywistości dieta ciężarnej może być istotna dla zdrowia dziecka w późniejszym życiu.

Dr Vikanes również uczestniczy w projektach badających wpływ żywienia, aktywności fizycznej i genów, które u niektórych pań mogą być odpowiedzialne za hypermesis gravidarum.

- Musimy dowiedzieć się o tym więcej, abyśmy mogli pomóc kobietom, które cierpią na tę przypadłość. Musimy leczyć je skuteczniej, niż do tej pory - podsumowuje Vikanes.

Komentarze do: Niepowściągliwe wymioty ciężarnych: pomoc potrzebna bezwzględnie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz