Szukaj

Kawa w ciąży: nowe informacje

Podziel się
Komentarze0

Liczne substancje, takie jak alkohol, kiedy są spożywane w nadmiarze w ciąży, mogą mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu płodu, generalnie skutkując opóźnieniem umysłowym i zaburzeniami psychiatrycznymi. Czy kofeina z kawy, czekolady i herbaty może działać tak samo?Jest to substancja psychoaktywna, najpowszechniej konsumowana na świecie.

Aż do tej pory badania na zwierzętach i ludziach nie dawały rozstrzygających wniosków, poza pracami nad 50 000 Norweżek, które wykazały korelację między konsumpcją kofeiny a małą wagą urodzeniową płodu.

WHO zaleca, aby nie przekraczać 2 – 3 filiżanek kawy dziennie, co jest uważane za umiarkowaną konsumpcję.

W najnowszych pracach w tej dziedzinie udział wzięli naukowcy z międzynarodowych placówek naukowych: M. Esclapez z INS (Marsylia, Francja), C. Métin Inserm Fer à Moulin (Paryż), R. Cunha (Coimbra, Portugalia), D. Isbrandt (Hambourg, Niemcy) i C. Müller (Bonn, Niemcy).


Skupili się oni nad rolą szczególnej molekuły A2A w przebiegu rozwoju mózgu płodu.

Liczne eksperymenty pozwoliły im stwierdzić, że molekuła ta odgrywa ważną rolę w momencie konstruowania mózgu.

Tak jak w przypadku każdego organu, konstrukcja mózgu także podlega ścisłym regułom – komórki namnażają się kompleksowo, aby dać początek różnym regionom mózgowia.

Niektóre neurony powstają w poszczególnych regionach, a potem muszą migrować, często na duże odległości, w kierunku regionów, gdzie mają funkcjonować.

Okazało się, że kiedy funkcjonowanie A2A zostanie zaburzone, migracja neuronów spada o połowę. Od dawna wiadomo natomiast, że kofeina jest substancją naturalną, która nie pozwala A2A na funkcjonowanie.

Ponieważ kofeina bez problemów przenika przez barierę łożyska, skutki są oczywiste.

Wnioski te poparto w badaniach zrealizowanych na myszach – regularna konsumpcja kofeiny przez całą ciążę spowodowała spowolnienie migracji niektórych neuronów w mózgach mysich płodów.

Niektóre neurony były opóźnione aż o 3 dni, co przełożyło się na braki pamięci u dorosłych już osobników oraz na ich większą podatność na epilepsję.

Komentarze do: Kawa w ciąży: nowe informacje

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz