Szukaj

Hormon adrenomedulina może przewidzieć ciążę pozamaciczną

Podziel się
Komentarze0

Ciąża pozamaciczna to obecnie główna przyczyna śmierci podczas pierwszego trymestru, ale można jej zapobiec poprzez hormon adrenomedulina (ADM), co wykazały najnowsze badania opublikowane w ostatnim Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, wydawanym przez Towarzystwo Endokrynologiczne.Ciąża pozaciczna to przypadek, w którym zapłodnione komórki jajowe trafiają do jajowodów zamiast do macicy. U kobiety w ciąży embrion przedostaje się do macicy poprzez skurcze mięśni i pulsowanie "rzęsek". Ciążę pozamaciczną powodują zazwyczaj defekty jednego bądź drugiego. Nie jest ona groźna dla organizmu, ale w skrajnych przypadkach może powodować zagrożenie dla zdrowia bądź życia matki.

"To pierwszy przypadek, w którym hormon ADM miał wpływ na częstotliwość pulsowania rzęsek i skurcze mięśni w jajowodzie. Jego niedobór znacznie pogarsza pracę tych dwóch czynników, co utrudnia transport zarodka i sprzyja jego retencji w jajowodzie. To odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ poziom tego hormonu może nam pomóc przewidzieć ciąże pozamaciczną", twierdzi prowadzący te studia Wai-Sum O z Uniwersytetu w Hong Kongu.        


Podczas tych badań, naukowcy przebadali kobiety z usuniętymi jajowodami oraz po operacji usunięcia macicy. Każda z uczestniczek miała tkankę ze swojego jajowodu przetrzymywaną w warunkach umożliwiających replikację stanu hormonalnego we wczesnej
młodości.

W jajowodach badanych kobiet, które miały ciążę pozamaciczną, pulsowanie "rzęsek" było wolniejsze, skurcze mięśni były rzadsze i było znacznie mniej hormonu adrenomeduliny niż u kobiet, które miały normalną ciążę. Po dodaniu ADM pulsowanie i skurcze wróciły do stanu normalnego.

"ADM zwiększa ruchliwość rzęsek, napięcie mięśni gładkich i częstotliwość skurczy, zaś niedobór tego hormonu może powodować patogenezę poprzez upośledzenie w transporcie" - dodaje Wai-Sum O.

Pozostali naukowcy biorący udział w tych badaniach:  Liao SB, Li HWR, Ho JC, Yeung WSB, Ng EHY, Cheung ANY, and Tang F - wszyscy z Uniwersytetu w Hong-Kongu.

O Towarzystwie Endokrynologicznym:

Założone w 1916, Towarzystwo Endokrynologiczne jest największą, najstarszą i najbardziej aktywną organizacją poświęconą badaniom nad hormonami i klinicznymi przypadkami endokrynologii. Dzisiaj w jej skład wchodzi ponad 15 tys. naukowców, fizyków, nauczycieli i studentów z ponad stu krajów.

Siedziba TE leży w Chevy Chase w stanie Maryland. By dowiedzieć się więcej na temat Towarzystwa i endokrynologii odwiedź stronę www.endo-society.org.

Komentarze do: Hormon adrenomedulina może przewidzieć ciążę pozamaciczną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz