Szukaj

Dieta bezglutenowa kobiet w ciąży gwarancją zdrowia noworodka?

Podziel się
Komentarze0

Część przeprowadzonych w środowisku medycznym badań sugeruje, że kobiety, które w czasie trwania ciąży stosują dietę bezglutenową chronią tym samym swoje dzieci przed ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 1.

Badania na ten temat przeprowadził m.in. zespół z Instytutu Bartholin w Danii. Dowiodły one, że gluten podobnie jak specyficzne bakterie jelitowe zmienia układ odpornościowy i fizjologię komórek, co może być początkiem do wprowadzenia innowacyjnych metod leczenia cukrzycy.

Dieta bezglutenowa jest sposobem żywienia eliminującym z jadłospisu produkty zawierające gluten, głównie polega na wykluczeniu produktów zbożowych i ich przetworów, szczególnie: pszenicy, żyta i jęczmienia.

Coraz więcej osób wybiera ten sposób żywienia samodzielnie i świadomie, bez medycznych wskazań ku stosowaniu  tej diety. Umacnia się przekonanie, że ta żywność jest znacznie zdrowsza dla organizmu i kojarzy się ją ze zdrowym stylem życia. Stosuje ją wiele osób aktywnych fizycznie.

Popularność swą zdobywa zapewne dzięki sukcesom. Badania wykazują, że ok. 6% Amerykanów cierpi na tzw. nadwrażliwość na gluten. Objawia się to m. in. problemami jelitowymi: wzdęciami, biegunkami czy bólami w stawach. Wyeliminowanie z diety produktów zawierających gluten u tych pacjentów przynosi natychmiastową i widoczną poprawę, a także zupełne ustąpienie objawów.

Przeprowadzone przez badawczy w Bostonie doświadczenia na myszach ujawniły, że zwiększone zużycie kawy może też obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Badania wykonane zostały niedawno i potrzebują jeszcze głębszej analizy. Na razie sugerują nam tylko celność postawionej tezy.

Komentarze do: Dieta bezglutenowa kobiet w ciąży gwarancją zdrowia noworodka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz