Szukaj

Czynniki wpływające na ból miednicy u kobiet po porodzie zidentyfikowane

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania pracujących kobiet zidentyfikowały czynniki występujące podczas i po ciąży, które mogą wpływać na ból w złączeniach w obręczy biodrowej. Podczas gdy 90% kobiet w Holandii powraca do pracy po urodzeniu pierwszego dziecka, problemy zdrowotne pojawiające się po porodzie często wymagają urlopu zdrowotnego. Głównym tego powodem jest ból miednicy."Ważne jest, aby zidentyfikować czynniki wpływające na ból miednicy, gdyż dzięki temu możliwe się stanie wskazanie kobiet w grupie podwyższonego ryzyka oraz opracowanie i wdrożenie środków zapobiegawczych" - twierdzi Mireille N.M. van Poppel z  EMGO Institute for Health and Care Research w VU University Medical Centre w Amsterdamie.

Zespół przeanalizował przypadki 548 ciężarnych kobiet z Holandii z 15 różnych firm, w 3 różnych przedziałach czasowych: w 30 tygodniu ciąży oraz 6 i 12 tygodni po porodzie.

W badaniu pojawiły się kwestie demograficzne, związane z pracą, ciążą, zmęczeniem, bólem miednicy oraz okresem po porodzie. W badaniu wzięły udział tylko i wyłącznie kobiety pracujące co najmniej 12 godzin tygodniowo w czasie ciąży i mające zamiar wrócić do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego.


Eksperci wykazali, że ból miednicy występował u 73% kobiet w 30 tygodniu ciąży, u 48% do 6 tygodni po porodzie oraz u 43% w okresie od 6 do 12 tygodni po porodzie.

Dzięki wynikom badacze opracowali 2 modele: jeden związany z ciążą, drugi związany także z okresem poporodowym.

Model związany tylko z ciążą wykazuje, iż ból miednicy występuje wciąż w 12 tygodniu po porodzie w wypadku, gdy wcześniej występuje ból pleców, zaburzenia somatyczne (w tym bóle głowy, brzucha, duszności, nudności), więcej niż 8 godzin snu dziennie oraz niewygodna pozycja podczas pracy.

W wypadku czynników występujących także po ciąży, istotne były: występujące już bóle miednicy, wyższy średni próg bólu, poważniejsze zaburzenia somatyczne, wyższa waga płodu, niewygodna pozycja w pracy, a także liczba dni odpoczynku w łóżku (im więcej dni w łóżku, tym mniejsze prawdopodobieństwo bólu miednicy).

Badacze wskazali, iż potrzebne jest dalsze prowadzenie badań nad rolą snu i zaburzeń somatycznych podczas ciąży, a także odpoczynku po porodzie, gdyż dotychczas nie widziano związku pomiędzy tymi czynnikami a bólem miednicy.

Komentarze do: Czynniki wpływające na ból miednicy u kobiet po porodzie zidentyfikowane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz