Szukaj

Co to jest bliźniak-pasożyt?

Podziel się
Komentarze0

W ubiegłym tygodniu w Kalkucie w Indiach, chirurdzy zoperowali 8-miesięcznego niemowlaka, dotkniętego rzadką deformacją. Jego czaszka była połączona z drugą, należącą do pasożytniczego bliźniaka. Takie zrośnięcie bliźniaków to zjawisko określane przez naukowców "ischiofagus" i dochodzi do niego w okresie ciąży.Dwa ludzkie płody, obecne w macicy, z nieznanych przyczyn zaczynają się łączyć, a jeden hamuje rozwój drugiego. Tkanki, które już się pojawiły, stopniowo integrują się z pozostałym, normalnie się rozwijającym płodem.

Tego typu deformacja dotyczy ok. 1 ciąży na 500 000 i przypomina patologię dotykającą bliźniaków syjamskich, choć jest o wiele poważniejsza.

Najsłynniejszym przypadkiem pasożytniczego bliźniaka jest przypadek Lakshmi Tatma, małej Hinduski urodzonej w 2005 z 4 nogami i 4 rękami. Dodatkowe kończyny należały do pasożytniczego bliźniaka, którego głowa się nie rozwinęła.

Swoje imię Hinduska zawdzięcza bogini szczęścia - zresztą w swojej wiosce, na obraz tejże bogini, stała się obiektem kultu.


W wieku 2 lat była znana już w całych Indiach, do tego stopnia, że rodzice musieli ją ukryć, gdyż niektórzy ludzie chcieli kupić Lakshmi jako atrakcję. Zbyt ubodzy, nie mieli możliwości zapłacenia za operację, która ułatwiłaby życie ich córce.

Jej historia jednak zwróciła uwagę lekarzy i już w 2007 poddano ją operacji trwającej ponad 27 godzin, w trakcie której ekipa dr. Sharana Patila usunęła niepotrzebne kończyny pasożytniczego bliźniaka.

Operacja ta była bardzo ryzykowna i groziła dziewczynce paraliżem. Jednak tydzień po chirurgii, Lakshmi pojawiła się publinicznie, tryskając dobrym zdrowiem, mimo że jej nogi były w dalszym ciągu obandażowane.

Dziewczynka zaczęła uczęszczać do szkoły dla upośledzonych dzieci, a ostatnie zdjęcia na jej temat, pokazane w telewizji, poświadczyły, że pacjentka chodzi już na dwóch nogach.

Poza Lakshmi na całym świecie odnotowano wiele przypadków pasożytniczych bliźniaków – za każdym razem towarzyszyła im taka sama niezdrowa fascynacja. Nie wszystkie miały to szczęście, żeby mogły poddać się operacji, uwalniającej ich od pasożytniczego niechcianego pasażera.

Komentarze do: Co to jest bliźniak-pasożyt?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz