Szukaj

Ciąże wysokiego ryzyka

Podziel się
Komentarze0

W czasach, gdy społeczeństwo walczy o znalezienie definicji „typowej” amerykańskiej rodziny, perinatolodzy z Greenwich Hospital pomagają założyć i prowadzić rodziny kobietom, których ciąża, z różnych powodów, jest określana „wysoce ryzykowną”. „Podczas gdy 40-letnia kobieta jest ciągle uważana za młodą według wielu standardów, to w kwestii reprodukcji może nie być to tak oczywiste”, mówi doktor Annette Bond, dyrektor oddziału perinatologicznego w Greenwich Hospital.Dr Bond twierdzi, że poza rosnącym gronem kobiet w dojrzałym wieku, starających się o dziecko, w grupie ciąż wysokiego ryzyka są także kobiety w wieku około 40 lat, które mają już troje lub czworo dzieci.

Inne czynniki wpływające na wystąpienie ryzyka to wielokrotne poronienia, wcześniejsze urodzenie bliźniaków lub trojaczków, podwyższone ciśnienie krwi, cukrzyca, toczeń i otyłość, które są częstsze u starszych kobiet.

Perinatologia, nazywana także medycyną matczyno–płodową, jest dziedziną medycyny zajmującą opieką nad kobietą i płodem z grupy wysokiego ryzyka. Opieka ta często zaczyna się zanim kobieta zajdzie w ciążę, w celu zidentyfikowania i przygotowania na okoliczności, które mogą się pojawić.

Na przykład dr Bond i jej zespół często spotykają pacjentki, które interesują się zapłodnieniem in vitro i innymi metodami wspomagania ciąży.

Dzisiaj, kiedy kobieta zachodzi w ciążę, istnieją dużo mniej inwazyjne metody monitorowania stanu zdrowia płodu. Pobranie krwi od kobiety w ciąży umożliwia analizę materiału genetycznego (DNA) płodu, w celu wyśledzenia ewentualnych nieprawidłowości chromosomalnych już w 10. tygodniu ciąży. Test ten na podstawie cyrkulacji krwi pomaga określić stan łożyska.


Ultradźwięk 3D pozwala lekarzom zdiagnozować nieprawidłowości we wczesnym stadium, pozwalając lepiej zrozumieć rodzinom niektóre zaburzenia rozwojowe płodu.

Ultradźwięki 4D nie są raczej przydatne w celach diagnostycznych, ale dzięki nim rodzice mogą zobaczyć zdjęcia (imitujące obraz video) płodu.

Zespół z Greenwich Hospital składa się z perinatologów i neonatologów, a także sonografików, specjalistów od genetyki i nauczycieli pielęgniarstwa.

„Dużą częścią naszej pracy jest zmniejszanie wśród kobiet lęku, który towarzyszy ryzykownej ciąży”, tłumaczy dr Bond. „Duży, wyspecjalizowany personel medyczny szpitala pozwala na zindywidualizowanie opieki, która w Greenwich Hospital stoi na bardzo wysokim poziomie”, dodaje Bond.

Perfekcjonizm personelu medycznego w Greenwich Hospital jest widoczny na każdym poziomie, również na poziomie 3., gdzie mieści się intensywna opieka noworodków – oddział przeznaczony dla małych i chorych nowo narodzonych dzieci.

Współpraca z Yale New Haven Health System zapewnia dostęp do zaawansowanej, specjalistycznej opieki dla dzieci z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak wady wrodzone, nieprawidłowości sercowe lub przedwczesne urodzenie.

„Kobiety chcą dostać jasne instrukcje, co robić by urodzić zdrowe dziecko”, mówi dr Bond, dodając: „Celem jest pomoc każdej pacjentce w osiągnięciu sukcesu, pomimo czynników wysokiego ryzyka.”

Komentarze do: Ciąże wysokiego ryzyka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz