Szukaj

Ciąże wysokiego ryzyka

Podziel się
Komentarze0

W czasach, gdy społeczeństwo walczy o znalezienie definicji „typowej” amerykańskiej rodziny, perinatolodzy z Greenwich Hospital pomagają założyć i prowadzić rodziny kobietom, których ciąża, z różnych powodów, jest określana „wysoce ryzykowną”. „Podczas gdy 40-letnia kobieta jest ciągle uważana za młodą według wielu standardów, to w kwestii reprodukcji może nie być to tak oczywiste”, mówi doktor Annette Bond, dyrektor oddziału perinatologicznego w Greenwich Hospital.Dr Bond twierdzi, że poza rosnącym gronem kobiet w dojrzałym wieku, starających się o dziecko, w grupie ciąż wysokiego ryzyka są także kobiety w wieku około 40 lat, które mają już troje lub czworo dzieci.

Inne czynniki wpływające na wystąpienie ryzyka to wielokrotne poronienia, wcześniejsze urodzenie bliźniaków lub trojaczków, podwyższone ciśnienie krwi, cukrzyca, toczeń i otyłość, które są częstsze u starszych kobiet.

Perinatologia, nazywana także medycyną matczyno–płodową, jest dziedziną medycyny zajmującą opieką nad kobietą i płodem z grupy wysokiego ryzyka. Opieka ta często zaczyna się zanim kobieta zajdzie w ciążę, w celu zidentyfikowania i przygotowania na okoliczności, które mogą się pojawić.

Na przykład dr Bond i jej zespół często spotykają pacjentki, które interesują się zapłodnieniem in vitro i innymi metodami wspomagania ciąży.

Dzisiaj, kiedy kobieta zachodzi w ciążę, istnieją dużo mniej inwazyjne metody monitorowania stanu zdrowia płodu. Pobranie krwi od kobiety w ciąży umożliwia analizę materiału genetycznego (DNA) płodu, w celu wyśledzenia ewentualnych nieprawidłowości chromosomalnych już w 10. tygodniu ciąży. Test ten na podstawie cyrkulacji krwi pomaga określić stan łożyska.

Zobacz również:Ultradźwięk 3D pozwala lekarzom zdiagnozować nieprawidłowości we wczesnym stadium, pozwalając lepiej zrozumieć rodzinom niektóre zaburzenia rozwojowe płodu.

Ultradźwięki 4D nie są raczej przydatne w celach diagnostycznych, ale dzięki nim rodzice mogą zobaczyć zdjęcia (imitujące obraz video) płodu.

Zespół z Greenwich Hospital składa się z perinatologów i neonatologów, a także sonografików, specjalistów od genetyki i nauczycieli pielęgniarstwa.

„Dużą częścią naszej pracy jest zmniejszanie wśród kobiet lęku, który towarzyszy ryzykownej ciąży”, tłumaczy dr Bond. „Duży, wyspecjalizowany personel medyczny szpitala pozwala na zindywidualizowanie opieki, która w Greenwich Hospital stoi na bardzo wysokim poziomie”, dodaje Bond.

Perfekcjonizm personelu medycznego w Greenwich Hospital jest widoczny na każdym poziomie, również na poziomie 3., gdzie mieści się intensywna opieka noworodków – oddział przeznaczony dla małych i chorych nowo narodzonych dzieci.

Współpraca z Yale New Haven Health System zapewnia dostęp do zaawansowanej, specjalistycznej opieki dla dzieci z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak wady wrodzone, nieprawidłowości sercowe lub przedwczesne urodzenie.

„Kobiety chcą dostać jasne instrukcje, co robić by urodzić zdrowe dziecko”, mówi dr Bond, dodając: „Celem jest pomoc każdej pacjentce w osiągnięciu sukcesu, pomimo czynników wysokiego ryzyka.”

Komentarze do: Ciąże wysokiego ryzyka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz