Szukaj

Ciąża: żelazo tak, ale po co?

Podziel się
Komentarze0

Na rynku jest dostępnych coraz więcej suplementów odżywiania dla kobiet ciężarnych. Jeżeli chodzi o suplementy żelaza, międzynarodowe badanie, opublikowane w Plos Medicine przez australijskich naukowców, wykazuje, że zażywanie tego pierwiastka każdego dnia nie jest bardziej skuteczne niż zażywanie go 2 razy w tygodniu.Kobiety w ciąży potrzebują więcej żelaza z powodu utraty krwi w momencie porodu oraz ze względu na zapotrzebowania płodu. Niedobory tego pierwiastka powodują anemię i są powszechne w tym okresie.

Normalnie, kobieta ma 2,5 grama żelaza w organizmie. Jest to jeden z niezbędnych oligoelementów, który służy do produkcji hemoglobiny. Hemoglobina to proteina czerwonych krwinek, która przechwytuje tlen i transportuje go w krwi ciężarnej i płodu.

W okresie ciąży poziom hemoglobiny w organizmie spada i osiąga wartość minimalną ok. 7 miesiąca. Aby temu zaradzić, lekarze zalecają zażywanie witaminy D i żelaza.


Dr Michel Benchimol, ginekolog położnik w szpitalu Jean-Verdier w Bondy, mówi: - Systematycznie przepisuję te suplementy w trzecim trymestrze ciąży, aby maksymalnie zwiększyć rezerwy żelaza u kobiety przed porodem i uniknąć ciężkich komplikacji w przypadku krwotoku.

Wielu specjalistów zaleca zażywanie żelaza i witamin od samego początku ciąży, jednak zdaniem tego lekarza nie jest to konieczne, jeżeli kobieta nie cierpi z powodu patologicznych niedoborów, a odpowiednia dieta pokrywa jej zapotrzebowania.

Australijczycy wykazali z kolei, że zażywanie suplementów żelaza 2 razy w tygodniu jest tak samo skuteczne co codzienna suplementacja.

Badacze z University of Melbourne porównali częstotliwość zażywania żelaza u kobiet ciężarnych z Wietnamu. Pierwsza grupa (425 pań) brała suplement codziennie, a druga (407) – 2 razy w tygodniu.

Wyniki? Nie stwierdzono żadnej różnicy dla wagi urodzeniowej płodu w obydwu grupach. Liczba przedwczesnych porodów, poronień i śmierci noworodkowych była także podobna. W 6 miesiącu życia u niemowląt stwierdzono takie same poziomy hemoglobiny, a także podobną prewalencję anemii i podobne poziomy wzrostu.

Komentarze do: Ciąża: żelazo tak, ale po co?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz