Szukaj

Ciąża z udziałem surogatki wciąż pozostawia wiele nierozwiązanych kwestii

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z treścią artykułu opublikowanego w czasopiśmie The Obstetrician & Gynaecologist, potrzebne są dodatkowe regulacje prawne oraz poradnictwo w zakresie ciąży z udziałem surogatki. Artykuł skupia się wokół medyczno-prawnych trudności związanych z tego rodzaju ciążą. W treści artykułu uwzględnione są ostatnie zmiany w brytyjskim systemie prawnym, wytyczne, obowiązujące przepisy i wymagania prawne związane z rodzicielstwem oraz prawami rodzicielskimi.Ze względu na liczne porozumienia między przyszłymi rodzicami a surogatkami, w które nie ingerują lekarze czy prawnicy,  trudno jest określić dokładną ilość ciąż z udziałem surogatek w Wielkiej Brytanii.

W kwietniu 2010 roku wszedł w życie Human Fertilisation and Embryology Act, który daje parom homoseksualnym i nieformalnym związkom takie same prawa do korzystania z usług surogatek jakie mają heteroseksualne małżeństwa. W związku z tym w najbliższej przyszłości zwiększy się prawdopodobnie ilość ciąż z udziałem surogatek.

Obecnie brakuje w Wielkiej Brytanii poradników dla surogatek, par korzystających z ich usług czy pracowników opieki medycznej. W przeciwieństwie do in vitro, nie ma też żadnych regulacji dotyczących kwalifikacji do opieki medycznej, oficjalnych danych na temat ilości ciąż z udziałem surogatek, standardowych badań czy oficjalnych wytycznych dotyczących wszelkiego doradztwa.

Autorzy artykułu stworzyli więc poradnik dla pracowników opieki zdrowotnej, w którym doradzają, w jaki sposób należy podchodzić do ciąż z udziałem surogatek. W ramach poradnika uwzględnione jest doradztwo dotyczące okresu przed rozpoczęciem ciąży, opieki przedporodowej, porodu, jego odbioru oraz opieki poporodowej.


Ciąża z udziałem surogatki jest bardzo skomplikowaną kwestią z prawnego punktu widzenia. Para może podpisać z surogatką umowę, która będzie zgodna z prawem, jednak pozostanie prawnie niewykonalna.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Wielkiej Brytanii surogatka jest prawowitą matką dziecka a pary, które ją wynajmują, mogą uzyskać prawa rodzicielskie jako rodzice adopcyjni. Jeśli surogatka zmieni zdanie, zazwyczaj może zatrzymać dziecko.


Okres poporodowy jest najtrudniejszy zarówno dla surogatki, jak również dla przyszłych rodziców. W związku z tym autorzy artykułu kierują stosowne rady do pracowników opieki medycznej. Szpitalny zespół do zapobiegania ryzyku oraz prawnicy współpracujący z placówką powinni być odpowiednio przygotowani do oddzielnego wypisania surogatki i noworodka.

Stanowi to kontrowersyjną kwestię, wziąwszy pod uwagę brak regulacji prawnych czy oficjalnego stanowiska. W wypadku gdy zespół do zapobiegania ryzyku oraz prawnicy nie są odpowiednio przygotowani, surogatka i noworodek muszą być wypisani razem i powinno to być stosownie udokumentowane.

Pracownicy opieki medycznej mają wiele dylematów etycznych i prawnych związanych z ciążami z udziałem surogatek i dlatego w artykule zawarto praktyczny przewodnik dla położnych, który może im pomóc.

Obowiązujące przepisy prawne są niepewne, zwłaszcza że w skali świata różnice w przepisach w tym temacie są ogromne. Zaledwie miesiąc temu w Irlandii doszło do bezprecedensowego zapisu zmieniającego definicję rodzicielstwa i pozwalającego wpisanie matki biologicznej do aktu urodzenia dziecka.

Potrzebne są dodatkowe regulacje prawne i wytyczne, które uchroniłyby kobiety i noworodki przed nadużyciami, zapewniłyby odpowiednie środki ostrożności dla dzieci i pomogły specjalistom.

Jako że wkrótce pracownicy służby zdrowia będą spotykali się z większą ilością tego rodzaju ciąż, ważne jest stworzenie poradników, które mogłyby pomóc w odpowiednim przygotowaniu się do opieki nad surogatkami, rodzicami korzystającymi z ich usług i noworodkami. Artykuł w sposób klarowny i zwięzły porusza etyczne i medyczno-prawne kwestie, które mogą pojawić się w trakcie ciąży z udziałem surogatki.

Komentarze do: Ciąża z udziałem surogatki wciąż pozostawia wiele nierozwiązanych kwestii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz