Szukaj

Ciąża obniża ryzyko raka piersi?

Podziel się
Komentarze0

Ciąża w młodym wieku chroni kobietę i mysz przed rakiem piersi, to wiadomo od pewnego czasu. Zajście w ciążę przed 20 rokiem życia obniża ryzyko raka piersi o całe 50%, jak obliczyli badacze. Ale dlaczego właściwie tak się dzieje, nie było do tej pory jasne.Teraz badanie opublikowane w Breast Cancer Research odpowiada na to pytanie.

Naukowcy odkryli, że proporcje sygnalizowania Wnt/Notch są mniejsze w tkance piersiowej myszy, które urodziły, w porównaniu do myszy w tym samym wieku, które nigdy nie rodziły.

Naukowcy z Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research w Bazylei posłużyli się analizą mikromacierzy, dzięki której odkryli, że po ciąży geny powiązane z układem odpornościowym i różnicowaniem były aktywniejsze, natomiast aktywność genów kodujących czynniki wzrostu była mniejsza.


Szczególnie aktywność jednego wyjątkowego genu po ciąży była słabsza. Chodzi tutaj o gen Wnt4, którego proteina jest białkiem feminizującym – brak tej proteiny napędza rozwój płodu w kierunku płci męskiej.

Wnt i Notch to przeciwne składniki systemu, który kontroluje rozwój komórkowy w organizmie. Naukowcy przyjrzeli się więc genowi Notch i odkryli, że kiedy geny regulowane przez Notch były aktywniejsze, proteiny stymulowane przez Notch również były bardziej aktywne, a proteiny hamujące działanie genu Notch wykazywały się osłabioną aktywnością.

Proporcje sygnalizowania Wnt/Notch zostały trwale zmienione przez ciążę w komórkach macierzystych progenitorowych w tkance piersiowej myszy.

Dr Mohamed Bentires-Ajl, kierujący tym badaniem, wyjaśnia: - Mniejsza aktywność genu Wnt jest przeciwieństwem tego, co obserwujemy w wielu nowotworach. Wzmocnienie kontroli sygnalizacji Wnt/Notch po ciąży może sprzyjać zapobieganiu rozwojowi raka.

Komentarze do: Ciąża obniża ryzyko raka piersi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz