Szukaj

Ciąża: kobiety niedoinformowane na temat ryzyka

Podziel się
Komentarze0

Francuski sondaż pokazuje, że blisko 30% kobiet ciężarnych doświadczyło powikłań ciążowych. Generalnie z ciążami i porodem we Francji nie ma wielkich problemów, a 97% ankietowanych pań przyznaje, że jest to trudny czas, w którym trzeba dbać o siebie wyjątkowo.Ankieta OpinionWay-Premup pokazuje także, że jedna na cztery kobiety ciężarne nie przeżywa ciąży jako coś wyjątkowego.

Jedna kobieta na trzy uważa, że jest to okres naznaczony ryzykiem.

Ponad 37% kobiet przyznaje, że ciąża to czas, kiedy nie można robić tego, co się robiło wcześniej.

A ryzyko jest realne. We Francji poziom martwych porodów wynosi 9,2 na 1 000 wszystkich urodzeń, poziom wcześniactwa wynosi 6,6%, a poziom śmierci kobiet w trakcie porodu wynosi 9,1 zgonów na 100 000 porodów.


W ankiecie OpinionWay-Premup 2/3 respondentek miało ciążę już za sobą, a pośród nich 28% doświadczyło komplikacji ciążowych: cukrzyca, nadciśnienie, wydarzenie zagrażające życiu kobiety lub życiu płodu.

Jako zagrożenie kobiety najczęściej przywoływały tytoń, alkohol i niektóre leki. Raport pokazuje, że 31% Francuzek paliło przed ciążą, a 17% paliło w trakcie ciąży.

Ponad 50% respondentek jest świadomych, że późny wiek zajścia w ciążę – po 40 roku życia – to także czynnik ryzyka powikłań ciążowych. Natomiast zaledwie 10% kobiet wie, że równie ryzykowne jest zachodzenie w ciążę w bardzo młodym wieku, w szczególności przed 18 rokiem życia.

Ciąże bliźniacze, główny czynnik wcześniactwa, które dotyczą we Francji 1,74% kobiet, są postrzegane jako ryzyko zaledwie przez 34% pań.

22% Francuzek przyznaje też, że gdyby ich ciąża okazała się „trudna”, musiałyby zrezygnować z niektórych badań – wizyty kontrolne u lekarza, echografie – ze względów finansowych.


Komentarze do: Ciąża: kobiety niedoinformowane na temat ryzyka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz