Szukaj

Bierne palenie zwiększa ryzyko poronienia, martwego porodu i ciąży pozamacicznej

Podziel się
Komentarze0

Wcześniejsze badania wykazywały, że bierne palenie zwiększa ryzyko otyłości i cukrzycy, a nawet utraty słuchu. Nowe badanie sugeruje, że bierne palenie może zwiększać u kobiet ryzyko poronienia, martwego porodu i ciąży pozamacicznej. Naukowcy zauważają w badaniu, że czynne palenie podczas ciąży może zwiększać ryzyko poronienia i martwego porodu, ale podkreślają, że nadal nie jest jasne, czy bierne palenie może mieć podobny wpływ.

Badacze przeanalizowali 80 762 przypadków kobiet, które były częścią Women's Health Initiative Observation Study. Wszystkie kobiety były w ciąży co najmniej raz i przeszły menopauzę. 5082 z nich było czynnymi palaczami, 34 830 paliło w przeszłości (wypaliły ponad 100 papierosów w życiu), a 40850 nigdy nie paliło.

Kobiety, które nigdy nie były palaczkami były podzielone na grupy ze względu na poziom narażenia na bierne palenie jako dziecko, jako dorosły w domu i jako dorosły w pracy. U wszystkich kobiet w badaniu, 26307 (32,6 %) odnotowano poronienia co najmniej raz, 3552 z nich (4,4%) urodziło martwe dziecko, a 2033 (2,5%) doświadczyło ciąży pozamacicznej.

Kobiety, które nie paliły w wieku rozrodczym były 44 % bardziej narażone na urodzenie martwego dziecka, 43 % bardziej narażone na wystąpienie ciąży pozamacicznej i 16% bardziej narażone na poronienia w porównaniu z tymi, które nigdy nie paliły. Naukowcy jednak odkryli, że kobiety, które nigdy nie zostały narażone na bierne palenie, miały również znacznie większe ryzyko urodzenia martwego dziecka, poronienia lub ciąży pozamacicznej w porównaniu z osobami niepalącymi, które nie były narażone na bierne palenie. Kobiety o najwyższym poziomie narażenia na bierne palenie, wliczając te z ponad 10-letnim okresem narażenia w wieku dziecięcym, z ponad 10-letnim okresem narażenia jako dorosłe w domu lub z ponad 10-letnim okresem narażenia jako dorosłe w miejscu pracy, były 61 % bardziej narażone na ciążę pozamaciczną, 55 % bardziej narażone na urodzenie martwego dziecka i 17% bardziej narażone na poronienie w porównaniu z osobami niepalącymi, które były słabo narażone na bierne palenie.

- Te dane i wyniki tego badania dostarczają nowych dowodów, które sugeruje, że bierne palenie może mieć wpływ na dotychczas niezbadany przebieg ciąży. Dotyczy to głównie samoistnych poronień, martwego porodu oraz ciąży pozamacicznej. Należy spodziewać się kontynuacji i ewolucji polityki, aby wyeliminować bierne palenie w celu ochrony kobiet i ich przyszłych dzieci. - podsumowują badacze.

Tłumaczenie: Sara Borys

Komentarze do: Bierne palenie zwiększa ryzyko poronienia, martwego porodu i ciąży pozamacicznej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz