Szukaj

Ciągotka

Podziel się
Komentarze0

Ciągotka, inaczej nazywana priapizmem jest chorobą, występującą u mężczyzn najczęściej w wieku 20-40 lat, która polega na długotrwałym, bolesnym wzwodzie członka. Nie jest to związane z jakimkolwiek odczuciem podniecenia seksualnego.

Przyczyny ciągotki

Przyczyna ciągotki przeważnie nie jest znana (70% przypadków) i występuje samoistnie. Znanymi przyczynami są natomiast:

  • dolegliwości neurogenne (urazy mózgu, rdzenia, kręgosłupa, nowotwory mózgu i rdzenia, zapalenie wielonerwowe)
  • zatrucie ołowiem
  • zapalenie cewki moczowej
  • zapalenie stercza
  • złamanie prącia
  • przyczyny zakrzepowe (białaczka szpikowa i limfatyczna, niedokrwistość sierpowata, nacieki nowotworowe w miednicy mniejszej, stany zakrzepowe żył)
  • papaweryna wstrzyknięta do ciał jamistych (przy leczeniu impotencji)

Objawy ciągotki

Głównym objawem ciągotki jest bardzo długi wzwód członka (4-6 godzin), podczas którego ciało jamiste członka jest sztywne, a ciało gąbczaste cewki moczowej i żołądź wiotkie.

W przeciągu kilku godzin członek nabiera sinego odcienia, co wskazuje na jego niedokrwienie. Towarzyszy temu silny ból. Po dłuższym czasie może pojawić się gorączka i problemy z oddawaniem moczu. Wzwód nie ustępuje nawet po stosunku i wytrysku nasienia.

Leczenie ciągotki

Jeśli pojawią się objawy priapizmu, mężczyzna jak najszybciej powinien skonsultować się z lekarzem!

Leczenie ciągotki polega na podawaniu tabletek, które mają na celu usunąć ból, uspokoić pacjenta oraz posiadają właściwości przeciwzakrzepowe. Przeważnie już same tabletki przynoszą oczekiwane rezultaty. W przypadku, kiedy tabletki jednak nie pomagają, pacjent poddawany jest zabiegowi, w którym ciało jamiste członka zostaje nakłute i zostaje odessana krew, po czym przeprowadza się płukanie solą fizjologiczną. Kiedy dolegliwości ustąpią pacjent musi bandażować prącie aż od uda przez dobę.

Aleksandra Duda

Komentarze do: Ciągotka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz