Szukaj

Jersinioza

Podziel się
Komentarze0

Jersinioza to zakaźna choroba układu pokarmowego, a jej objawy u dzieci to ostra biegunka. U starszych dzieci i dorosłych często przypomina zapalenie wyrostka robaczkowego. Czasem - dopiero podczas operacji - lekarz orientuje się, że powód dolegliwości pacjenta jest inny, niż przypuszczał.

Bakteria, która wywołuje chorobę, najczęściej przedostaje się do organizmu człowieka z surowego mięsa. Znana jest w Polsce od dawna, ale kilka lat temu dotarł do nas wyjątkowo niebezpieczny szczep: choroba przez niego wywołana ma cięższy przebieg, może dojść nawet do sepsy.

Bakterie wywołujące jersiniozę najczęściej występują w wieprzowinie. Kobiety w ciąży w ogóle nie powinny jeść surowych i wędzonych ryb ani serów pleśniowych - mogą być skażone wyjątkowo dla nich niebezpieczną Listerią. W wołowinie bardzo niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci, są werotoksyczne pałeczki Escherichia coli. W krajach, w których chętnie jada się krwiste befsztyki, wywołują kilka tysięcy zakażeń rocznie. W Polsce kilka przypadków w roku.



Objawy:

Biegunka, gorączka, silne bóle brzucha. Dorosły, odporny organizm na ogół zwalcza je sam, wystarcza podawanie dostatecznej ilości płynów i lekkostrawna dieta. Tylko czasem lekarz musi podać antybiotyk. U około 10 procent chorych takie zakażenie może mieć groźne następstwa.

Jak uniknąć zakażenia:
  • nie jeść surowego, półsurowego lub niedogotowanego mięsa,
  • używać oddzielnych desek i noży do mięsa, także w domu,
  • pilnować, by surowe mięso nie miało żadnego kontaktu z już przygotowanym pożywieniem,
  • nie dokładać surowych kotletów na patelnię, na której są już usmażone,
  • nie pić nieprzegotowanej wody nawet ze źródła,
  • po pogłaskaniu zwierzęcia, nawet żółwia, psa czy kota, trzeba umyć ręce, nim zacznie się jeść.

Komentarze do: Jersinioza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz