Szukaj

Kolana koślawe

Podziel się
Komentarze0

Kolana koślawe to takie, w których rozstęp między kostkami przyśrodkowymi goleni, wynosi ponad 5 cm przy kolanach zwartych i wyprostowanych. Prawidłowo, w pozycji stojącej, na wyprostowanych nogach, przyśrodkowe powierzchnie kolan i kostki przyśrodkowe stykają się. Natomiast kiedy udo nie idzie prosto do goleni, ale tworzy się między nimi kąt o szczycie zwróconym do wewnątrz, powstaje wtedy wada nazywana „kolanami koślawymi". Kąt między długą osią uda i goleniem zmienia się w ciągu życia.

Typowa szpotawość kolan jest charakterystyczna dla większości noworodków i niemowląt. Trwa ona do 3 roku życia, a następnie z czasem przechodzi w koślawość, która redukuje się około 6 roku życia. Do pewnego rodzaju szpotawości kolan dochodzi też w wieku podeszłym, dotyczy to szczególnie płci żeńskiej. Dziecięca koślawość kolan wynika z przeciążenia nóg w okresie szybkiego wzrostu. W tym okresie układ mięśni i więzadeł jest jeszcze bardzo słaby. Koślawość kolan może też wynikać z płaskostopia. Koślawość najlepiej widać w pozycji stojącej. Zaawansowane zmiany charakteryzują się chwiejnym, niepewnym chodem, będącym efektem osłabienia więzadeł i niestabilności stawów. Chory szybko się męczy.


Leczenie. Stosuje się specjalistyczne buty z obcasami Thomasa. Należy unikać dłuższego stania, dłuższych marszów, oraz stania w rozkroku. Dziecko z koślawością kolan powinno wykonywać odpowiednie ćwiczenia: pływanie, rower, gimnastyka. Zaleca się także siedzenie po turecku. Zaawansowana koślawość powinna być leczona u ortopedy. Jeżeli koślawość nie ustępuje u dzieci do 4 lat należy udać się do lekarza.




Komentarze do: Kolana koślawe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz