Otyłość
Nie jest odrębną chorobą o ściśle określonej przyczynie powstawania i objawach. Jest to stan większej ilości tkanki tłuszczowej, który objawia się widocznym zwiększeniem masy ciała. Otyłość może być objawem różnych chorób, a wtórnie może być przyczyną chorób innych narządów. Najważniejszą cechą otyłości jest to, że zagraża ona zdrowiu całego organizmu oraz grozi uszkodzeniami poszczególnych narządów.
Otyłość pierwotna (prosta) czyli skutek stałego dodatniego bilansu energetycznego w skutek pierwotnego nadmiernego jedzenia,
otyłość wtórna (objawowa) - objaw zaburzeń i chorób metabolicznych oraz stanów chorobowych innych narządów, np. cukrzyca, choroba Cushinga, zespół Cushinga.
Podział ten ma znaczenie terapeutyczne.
Otyłość jest skutkiem stałego dodatniego bilansu energetycznego, który ma swoje konsekwencje w gromadzeniu nadmiaru tłuszczu. Pojawia się zazwyczaj w wieku średnim i starszym, jednakże może wystąpić w każdym wieku, a u kobiet także po okresie przekwitania. Duży wpływ na pojawienie się otyłości w wieku dorosłym ma odżywianie się w dzieciństwie. Pewne typy budowy ciała np. pykniczny, czyli niski wzrost i krótka szeroka klatka piersiowa, są bardziej narażone na otyłość. Asteniczny typ budowy ciała natomiast nie sprzyja otyłości. Otyłość występuje też rodzinnie - predyspozycje do otyłości mogą więc być dziedziczne, choć ważną rolę pełnią także nawyki żywieniowe oraz styl życia.
W prawidłowych warunkach norma tłuszczu wynosi ok. 20% masy ciała. Pochodzi on z tłuszczu pokarmowego, ale organizm ludzki ma także zdolność syntezowania tłuszczu z cukrów. Rozwój otyłości więc zależy przede wszyskim od ciągłego spożywania nadmiaru pokarmów w stosunku do potrzeb. Nie ma też znaczenia, w jakiej postaci ta dodatkowa energia zostanie dostarczona (tłuszcze, węglowodany, białka).Węglowodany to niezbędny czynnik w spalaniu tłuszczów. Na skutek braku insuliny w organizmie nie dochodzi do calkowitego spalania tłuszczów i pojawiają się resztkowe substancje tego procesu, powodujące kwasicę cukrzycową, tzm. ciała ketonowe: aceton, kwas acetooctowy. Dlatego otyłość bardzo często się pojawia w zaburzeniach przemiany materii węglowodanów.W cukrzycy z powodu zaburzeń spalania węglowodanów występują predyspozycje do rozwoju otyłości. Ale także, w wyniku wszyskich powiązań i współzależności przemiany materii, rozwojowi cukrzycy sprzyja otyłość. Przemianę tłuszczową reguluje ośrodkowy układ nerwowy i układ hormonalny (insulina, tyroksyna, hormony płciowe itd.) jednakże mimo tych regulacji nadwaga jest zawsze skutkiem przyjmowania większych ilości pokarmów niż jest to potrzebne organizmowi, w danym wieku, sytuacji, przy danym trybie życia i u danej płci. Nie musi to być naprawdę duże ciągłe przejadanie się: wystarczy, że bilans energetyczny jest dodatni i już następuje nadmierne gromadzenie się tłuszczu w organizmie. Odkładanie się tkanki tłuszczowej zależy od przyczyny, płci i wieku.
Zobacz również:
- Przyczyny otyłości u dzieci
- Nadwaga, jako ciężki problem współczesnej ludzkości
- Kobiety, które urodziły się jako pierwsze bardziej narażone są na otyłość
- Ocet jabłkowy. Otyłość - przyprawa, która leczy
- Blokowanie tętnicy żołądka nową metodą leczenia otyłości?
- Jak zwalczyć nawagę?
- Przyczyny otyłości, rodzaje i profilaktyka
- Nieoperacyjne leczenie otyłości - balon żołądkowy
Częsta kontrola wagi ułatwia utrzymanie stałej normalnej masy ciała. Osoby skłonne do nadwagi powinne mieć domową wagę i codziennie się kontrolować w tych samych warunkach. Należy też okresowo porównywać własną wagę z wagą należną podaną w specjalnych tabelach (uwzględniających wiek, płeć, wzrost i typ budowy).
BMI , wskaźnik masy ciała (Body Mass index):
WMC=Cc/W2
gdzie:
WMC (BMI) = wskaźnik masy ciała, Cc = masa ciała w kilogramach,
W2 = wzrost w metrach (podniesiony do kwadratu); norma WMC (BMI), oznaczająca masę prawidłową, mieści się w granicach 20-25.
Otyłość zależy od tego, co ją wywołało oraz od wieku i płci osoby, u której występuje. Sposób gromadzenia się i rozkładania tkanki tłuszczowej, tzn. równomierny, guzowaty, oraz tryb życia i odżywiania się pozwalają ustalić co właściwie jest przyczyną otyłości.
Otyłość stanowi zagrożenie zdrowia i życia dlatego należy jej radykalnie przeciwdziałać już na samym początku, kiedy się pojawia. Sprzyja ona:
- hiperlipidemii i miażdżycy, (Miażdżyca)
- nadciśnieniu tętniczemu, (Nadciśnienie tętnicze)
- niewydolności wieńcowej
- zawałowi serca, (Zawał serca)
- zmianom zwyrodnieniowym stawów (szczególnie nóg),
- kamicy żółciowej, (Kamica żółciowa)
- kompleksom i zaburzeniom psychicznym
- chorobom neurologicznym
- zapaleniu nerwów,
- obniżeniu wydolności wysiłkowej,
- udarowi mózgu. (Udar mózgu)
W otyłości pierwotnej należy zapewnić ujemny bilans energetyczny (dieta ubogoenergetyczna). W otyłości wtórnej trzeba ustalić przyczynę i leczyć chorobę zasadniczą. Zaleca się ruch, świeże powietrze, ćwiczenia gimnastyczne. Szczególne znaczenie mają zasady, które ustali lekarz na podstawie badań. Ostateczny rezultat zależy natomiast w największym stopniu od chorego. Spadek masy ciała jest istotny dla: zmniejszenia ryzyka chorób i niewydolności serca, zmniejszenia ryzyka chorób i niewydolności naczyń krwionośnych, zmniejszenia hiperlipidemii, zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę i ułatwienia kontrolowania cukrzycy, zmniejszenia ryzyka chorób stawów kończyn dolnych.
Komentarze do: Otyłość (1)
dieta, ćwiczenia i Obesan
1Otyłość to paskudna chorba, moja siostra cierpiała na nią i w dopóki nie okazało się, że otyłość zagraża już poważnie jej zdrowiu to mówiliśmy, że jest po prostu "puszysta" żeby jej nie urazić. W momencie kiedy... pokaż całość