Szukaj

V Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW

Już 18.05.2013 r. (sobota) w godzinach od 9:00-18:00 na terenie ośrodków rekreacyjnych Gminy Łazy odbędzie się V Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Udział w Olimpiadzie zgłosiły 32 UTW z całej Polski. W sumie wystartuje prawie 600 zawodników, a organizatorzy spodziewają się ponad 500 kibiców. Na zawodników czeka aż 117 medali, które będzie można zdobyć w 10 dyscyplinach. Magazyn „Głos Seniora” został partnerem medialnym Olimpiady.


Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW

W tym roku Olimpiada jest organizowana już po raz piąty.

- Głównym celem Olimpiady jest promocja zdrowia i aktywnego wypoczynku wśród pokolenia 50+, a w szczególności ukształtowanie u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało, sprawność fizyczną i psychiczną oraz wykształcenie umiejętności  aktywnego spędzania czasu. Zawody te są również doskonałą okazją do promocji  wolontariatu, współpracy międzypokoleniowej, integracji i wzmacniania więzi pomiędzy słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego kraju.- mówi prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach Krystyna Męcik, pomysłodawczyni oraz główny inicjator Olimpiady.

Olimpiada  wczoraj i dziś

Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku organizowana jest od 2009 r.. W Olimpiadzie wzięło wtedy udział 9 UTW - 150 zawodników i kibiców. Najstarszy zawodnik miał 86 lat a najmłodszy 51.  W IV Olimpiadzie zorganizowanej w roku 2012 wzięły udział już 22 UTW – ponad 400 zawodników i ponad 400 kibiców. W roku 2012 zawodnicy wystartowali w 33 dyscyplinach sportowych. Medale otrzymało prawie 100 sportowców, którzy zajęli I, II lub III miejsce. Olimpiada w 2012 r. została wpisana do jednej z trzech centralnych imprez obchodów „roku UTW” objętego Patronatem Honorowym Pani Prezydentowej Anny Komorowskiej. Olimpiada stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w środowisku seniorskim..


Tegoroczna Olimpiada organizowana jest już po raz piąty. W tym roku Olimpiadę odwiedzi 9-osobowa grupa seniorów z Doniecka.

Zawodnicy będą konkurować w 10 dyscyplinach. Będą to m.in.  Tenis Stołowy, Wyścig rowerowy, Tenis ziemny,  Zawody Kajakowe oraz Turniej Rektorów – Władz UTW. Oprócz zawodów sportowych organizatorzy zaplanowali również program artystyczny oraz festyn rodzinny. Podczas tej części wydarzenia zorganizowano wiele atrakcji nie tylko dla seniorów. Przez cały dzień młodsi kibice będą mogli skorzystać z kul wodnych, trampolin i dmuchawców. Będzie można również posłuchać kapeli Jurajskiej czy też zobaczyć przegląd zespołów artystycznych.


Po raz pierwszy w ramach integracji międzypokoleniowej pod hasłem „Milusińscy na start” zostanie zorganizowany bieg babci, dziadka i wnuczka. Dzieci z łazowskich szkół podstawowych oraz z przedszkoli wzięły udział w konkursie plastycznym o tematyce olimpiady UTW. Rozstrzygnięcie tego konkursu nastąpi w trakcie imprez towarzyszących olimpiadzie. Niektóre Uniwersytety oprócz zawodników przyjeżdżają z programem artystycznym. W tym roku jest 13 uniwersytetów, które zaprezentują swój program m.in. układy taneczne, pokaz mody, step-areobick, tańce latynoamerykańskie i recital piosenkarski.

- Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Łazach to przykład wzorowej działalności lokalnych organizacji, które dzięki zaangażowaniu, pasji oraz chęci podjęcia inicjatywy stworzyła wydarzenie przyciągające co roku ogromną liczbę uczestników oraz cieszy się stale rosnącą popularnością.- komentuje redaktor naczelny magazynu Głos Seniora Łukasz Salwarowski.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli między innymi, Prof. Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Minister Zdrowia, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Rzecznik Praw Obywatelskich, Polski Komitet Olimpijski, Minister Sportu i Turystyki oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Od pierwszej edycji Olimpiada jest przygotowana profesjonalnie, według reguł jakie obowiązują na zawodach sportowych. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają ratownicy z Jurajskiej Grupy GOPR oraz strażacy z OSP z terenu Gminy Łazy. Na duże wyróżnienie zasługują wolontariusze z harcerskiej grupy Amonit, oraz uczniowie z klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Prof. R. Gostkowskiego z Łaz.

Komentarze do: V Ogólnopolska Olimpiada Sportowa UTW

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz