Szukaj

Szybkim krokiem do formy

10 tysięcy kroków dziennie to minimum gwarantujące korzystny wpływ na zdrowie naszego organizmu. Jeśli nie przekonuje was bieganie, chód sportowy, nordic walking czy stepper to idealna alternatywa w walce o dobrą formę.

Codzienny spacer na dystansie ok. 8 km wpływa na sylwetkę i obniżenie ciśnienia krwi - wynika z badania przeprowadzonego przez Global Corporate Challenge na grupie ponad 60 tys. pracowników z 55 państw świata. Wniosek: krótki spacer lub prace w ogrodzie jest gwarancją zdrowia i sprawności fizycznej to mit!

Chód sportowy to wyzwanie!

Ta dyscyplina lekkoatletyczna zyskała ogromną popularność po sukcesach Roberta Korzeniowskiego. W dużym uproszczeniu chód polega na pokonywaniu trasy marszem. Warunkiem podstawowym jest ciągły kontakt przynajmniej jednej stopy zawodnika z podłożem. Chód uprawiany w celu zrzucenia zbędnych kilogramów również wymaga kontroli, choć nie tak rygorystycznej jak podczas zawodów. Chodzi o krokomierz, czyli niewielkie urządzenie, które pokonaną odległość przelicza na... liczbę kroków.

- Krokomierz cieszy się dużym zainteresowaniem osób aktywnych lub walczących z nadwagą. Świetnie sprawdza się na spacerze, podczas szybkiego marszu czy joggingu - przekonuje Janusz Kulas, ze sklepu sportowego Sport-Shop.pl. Urządzenie wychwytuje ruch bioder, a następnie przekazuje informację na wyświetlaczu. Niektóre modele mają dodatkowo wbudowaną funkcję licznika kalorii – dodaje ekspert.


Nordic Walking dla każdego

Dobroczynne skutki marszu ze specjalnymi kijkami odkryli Finowie już w latach 20. minionego wieku. Początkowo dedykowany narciarzom biegowym, szybko zyskał popularność w różnych szerokościach geograficznych. Nordic walking można uprawiać niemal w każdych warunkach przez cały rok na trzech poziomach aktywności – zdrowotnym, fitness i sportowym.


Używane podczas marszu kijki pozwalają na stymulowanie pracy mięśni równomiernie po obu stronach ciała. Tym samym w trakcie treningu rozwijamy siłę i wytrzymałość ramion, a przy tym zmniejszamy obciążenie kolan, bioder czy pleców. Usprawniamy też układ oddechowy i krążenia.

- Dzięki mniejszemu obciążeniu stawów ta forma aktywności jest szczególnie popularna wśród osób starszych i walczących z otyłością. Kijki pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, zwiększają też stabilność w trakcie chodu. Co ciekawe, polscy konsumenci często mylą je z kijkami trekkingowymi przeznaczonymi do chodzenia po terenie górskim - mówi Janusz Kulas ze sklepu Sport-shop.pl.

Stepper, czyli schody donikąd

Chodzić można również w domowym zaciszu. Oczywiście nie mamy tu na myśli chodzenia po schodach – choć i ta forma aktywności ma swoje grono zwolenników. Sporym gronem entuzjastów cieszy się stepper. Regularny trening w domowych warunkach pozwala na szybkie spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej na udach, biodrach i w talii. - Trening na stepperze mogą wykonywać osoby w praktycznie każdym wieku. Stymuluje pracę mięśni obręczy biodrowej, ud, mięśni podudzia, pośladków czy mięśni brzucha. - dodaje Janusz Kulas.

Wybór formy ćwiczeń zależy od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwanych efektów. Niezależnie od  decyzji, zdrowie każdy może wychodzić sobie sam. I to bez potrzeby ponoszenia gigantycznych kosztów na karnety w klubie fitness!

Komentarze do: Szybkim krokiem do formy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz