Szukaj

Podczas zimowych igrzysk kontuzji doznało 10% olimpijczykow

Badania wykazują, że około 1 na 10 sportowców uczestniczących w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2010 roku doznał kontuzji, a około 1 na 14 zachorował. Naukowcy prowadzący badanie przeanalizowali sprawozdania 82 lekarzy drużyn narodowych, którzy opiekowali się łącznie 2567 sportowcami i, jak się okazało, stwierdzono 287 kontuzji oraz 185 zachorowań.


Przekłada się to na 111,8 kontuzji (11 procent) oraz 72,1 zachorowań na 1000 sportowców zarejestrowanych na igrzyskach w Vancouver w Kanadzie.

Jak wynika ze sprawozdania opublikowanego we wrześniowym wydaniu magazynu British Journal of Sports Medicine, około 22 procent kontuzji było na tyle poważnych, że wykluczyły one sportowców z treningów lub nawet z uczestnictwa w konkurencjach sportowych.

Sportowcy konkurujący w zawodach bobslejowych, hokeju, łyżwiarstwie na krótkim torze, narciarstwie dowolnym (ang. freestyle) lub w snowcrossie byli najbardziej narażeni na kontuzje lub choroby (w granicach 15-35 procent).

Najmniej narażeni na kontuzje (mniej niż 5 procent) byli sportowcy uczestniczący w Turnieju Nordyckim (narciarstwo biegowe, biathlon, skoki narciarskie i kombinacja norweska), a także w zawodach saneczkarskich, curlingu, łyżwiarstwie szybkim oraz w jeździe po muldach.


Najczęstszymi kontuzjami były urazy głowy, kręgosłupa oraz kolan, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia było zbliżone w czasie treningów (46 procent) jak i podczas zawodów (54 procent). Jednak jak donosi Lars Engebresten z Oslo Sports Trauma Research Center, trzy z czterech kontuzji doznanych podczas zawodów snowboardowych, jazdy dowolnej, łyżwiarstwa krótkotorowego, łyżwiarstwa figurowego, skeletonu oraz biatlonu wystąpiły podczas treningu.

Oto niektóre z pozostałych wniosków wynikających z przeprowadzonego badania:

  • Do najczęściej występujących rodzajów urazów zaliczały się siniaki, naderwania mieśni oraz więzadeł
  • Odnotowano jeden zgon sportowca podczas treningu saneczkarskiego.
  • Wśród kobiet częstotliwość występowania kontuzji (131,1 na 1000) była większa niż u mężczyzn (93,3 na 1000). Kontuzji doznało około 20 procent kobiet konkurujących w zawodach bobslejowych, hokeju na lodzie, snowcrossie oraz jeździe dowolnej. Prawie 28 procent mężczyzn doznało urazów podczas jazdy krótkotorowej, 17 procent w zawodach bobslejowych i około 16 procent w meczach hokejowych.
  • U około 10% sportowców biorących udział w skeletonie, łyżwiarstwie figurowym oraz szybkim, curlingu, snowcrossie oraz biathlonie odnotowano przynajmniej jedną chorobę, z czego 62 procent wszystkich zachorowań dotyczyło infekcji dróg oddechowych.

Komentarze do: Podczas zimowych igrzysk kontuzji doznało 10% olimpijczykow

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz