Szukaj

Pies, dobry motyw, żeby się poruszać!

Promocja aktywności fizycznej może posłużyć się … psem! Amerykańskie badanie sugeruje w rzeczywistości, że posiadanie psa może sprawić, że będziemy na tyle aktywni, że zachowamy dobre zdrowie. Osoby, które regularnie chodzą na spacery ze swoim psem, są generalnie bardziej skłonne do stosowania się do zaleceń narodowych, dotyczących aktywności fizycznej, według badań zespołu badawczego, który zajmuje się zdrowiem publicznym.Naukowcy ci pracują na Uniwersytecie w San Diego. Badanie zostało przeprowadzone na 984 kobietach i mężczyznach posiadających psa, który ważył średnio 23 kilo. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie: ci, którzy wychodzili ze swoim psem przynajmniej jeden raz przez conajmniej 10 minut, w przeciągu ostatniego tygodnia (spacerowicz z psem), oraz ci, którzy nie osiągnęli nawet tego minimalnego progu. Jedna trzecia respondentów podchodziła pod tę drugą kategorię.

W ten sposób, 64,3% spacerowiczów z psem stosowało się do zaleceń Amerykańskiego Przewodnika Aktywności Fizycznej, który zachęca dorosłych do wykonywania każdego dnia umiarkowanych ćwiczeń fizycznych przez conajmniej 30 minut (pięć razy w tygodniu, czyli conajmniej 150 minut).

Wśród tych ludzi, którzy nie wyprowadzali swojego psa na spacer, proporcja ta wynosiła raczej 55%. Normy amerykańskie są takie same, jak te, które figurują w Kanadyjskim Przewodniku Aktywności Fizycznej.


Analizy ujawniają, że fakt, iż pies zachęca swojego pana do spaceru, jest czynnikiem determinującym i bardzo ważnym, jeśli chodzi o decyzję, czy wyjść na zewnątrz, czy nie. Według autorów badania, rezultaty te jeszcze bardziej wspierają tezę, iż wsparcie społeczne (a więc także, wsparcie psa), jest czynnikiem, który ułatwia podejmowanie aktywności fizycznej.

Poczucie obowiązku, jakie ma właściciel w stosunku do swojego psa, a także dobre zachowanie zwierzęcia podczas spaceru, grają również ważną rolę w procesie podejmowania decyzji oraz motywowania właściciela do wyprowadzenia psa.

Zachowanie psa, zagrożenia związane z dzielnicą, w której mieszkamy, oraz pomysł, że pies nie potrzebuje spaceru, wyjaśniają w głównej mierze fakt, iż niektórzy właściciele psów nie przechadzają się ze swoim zwierzakiem.

Według Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego, jedynie 48% dorosłych obywateli Quebeku respektuje normy kanadyjskie w zakresie tygodniowej aktywności fizycznej, co odpowiada temu, co obserwujemy w Stanach Zjednoczonych. Dlatego też niezbędne są konkretne działania, które zachęcą ludzi do większej aktywności fizycznej.

Według naukowców, jedno z tych działań można skoncentrować wokół właścicieli psów, którzy nie chcą się przechadzać ze swoim zwierzakiem. Zauważmy, że aż 37% gospodarstw domowych w Ameryce ma psa. W Quebeku, procent ten wynosi 23, według Towarzystwa Lekarzy Weterynarzy w Qubeku.

Komentarze do: Pies, dobry motyw, żeby się poruszać!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz