Szukaj

Naukowcy odkryli nowe wskazówki wyjaśniające uraz ścięgna

4 lipca w czasopiśmie Interface opublikowano badania, które stwierdzają, że składnik ścięgien, znany jako matryca międzywiązkowa (IFM), jest niezbędny do ich funkcjonowania. Urazy ścięgna są bardzo osłabiające, żmudne i mogą być przyczyną zakończenia kariery sportowej - mówi Dr Hazel Screen.Nawet dzisiaj, kiedy mamy zaawansowaną wiedzę o sporcie, nie wiemy dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na urazy ścięgna. Jednak doszliśmy do wniosku, że matryca, która łączy wiązania w ścięgnie (IFM), jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania  i wszelkie zmiany w tej strukturze mogą być odpowiedzialne za urazy - dodaje dr Screen.

Naukowcy z Queen Mary, wraz z kolegami z University of Liverpool i University College London, opracowują projekt sfinansowany przez Horserace Betting Levy Board, podczas którego wyizolowali ścięgna u koni, aby lepiej zrozumieć rolę IFM.


Dr Chavaunne Thorpe ze School of Engineering and Materials Science w Queen Mary, University of London wyjaśnia: - Określone ścięgno u koni (SDFT) rozciąga się w ten sam sposób jak ścięgno Achillesa. Taki sam też jest uraz ścięgna SDFT i ścięgna Achillesa. Sprawdziliśmy jak składniki w SDFT pracowały, by umożliwić ścięgnu rozciągnięcie i skuteczne funkcjonowanie.

Wyniki badań wskazują na to, że IFM może być kluczowe w zapobieganiu nadwyrężeniu ścięgna.

Doktor Screen dodał: - jeśli zdołamy manipulować IFM, wówczas będziemy mogli zaprojektować test diagnostyczny, by sprawdzić czy ktoś jest wrażliwszy na uraz ścięgna niż inni.

Komentarze do: Naukowcy odkryli nowe wskazówki wyjaśniające uraz ścięgna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz