Szukaj

Kontuzja nie wynika z poziomu sprawności przed sezonem

Według nowych badań opublikowanych przez BioMed Central w czasopiśmie Sports Medicine, Arthroscopy, Rehabilitation, Therapy & Technology, rodzaj uprawianego sportu, jak i płeć zawodnika determinują ryzyko wystąpienia kontuzji.Badanie, przeprowadzone wśród uniwersyteckich drużyn lekkiej atletyki odkryły, że po pierwsze drużyny kobiet charakteryzowały się krótszym czasem wystąpienia pierwszej kontuzji niż mężczyzn, po drugie, niektóre sporty, takie jak siatkówka, również charakteryzowały się znacznie krótszym czasem wystąpienia pierwszej kontuzji niż inne, takie jak hokej czy koszykówka.

Ocena kondycji zawodnika, jak również treningi przed kolejnym sezonem, to standardowa praktyka w przypadku sportów uniwersyteckich. W ten sposób sportowcy badani są pod względem problemów zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na osiągi przez cały sezon.

Naukowcy z Faculty of Physical Education and Recreation oraz z Faculty of Rehabilitation Medicine na University of Alberta, zbadali kondycję sześciu uniwersyteckich drużyn przed rozpoczęciem sezonu.

Testy przeprowadzono podczas wykonywania skoków pionowych - do oszacowania mocy anaerobowej i sprawności dolnych partii ciała, jak również  podczas siadów i skłonów, aby ocenić sprawność dolnej części kręgosłupa i elastyczność stawu biodrowego.


Kolejny test mierzył zwinność (przyśpieszanie, zwalnianie, obracanie i szybka praca nóg).

Pompki wykorzystano do pomiaru wytrzymałości górnej partii ciała, a przysiady określały siłę rdzenia i elastyczność. Ocenie poddano również elastyczność ramion.

Ponad dwie trzecie sportowców, biorących udział w badaniu, odniosło kontuzję w trakcie sezonu, najczęściej nadwyrężenie mięśni i ścięgien w nogach i stopach. W rzeczywistości ok. 40 proc. urazów wystąpiło podczas przygotowań do sezonu.

Czas doznania pierwszej kontuzji był krótszy dla kobiet niż mężczyzn, która, w przypadku kobiet, pojawiła się średnio po upływie 40 proc. sezonu, a wśród mężczyzn po 66%.

Drugą zmienną okazał się być rodzaj sportu. Urazy odniesione podczas gry w siatkówkę wystąpiły wcześniej niż w trakcie innych zawodów. Wśród kobiet, kontuzja w siatkówce wystąpiła średnio po upływie mniej niż 20 proc. sezonu, a wśród mężczyzn po 35 proc.

Hokej mężczyzn był najbezpieczniejszym sportem, z pierwszą kontuzją średnio po upływie trzech czwartych sezonu. Analiza oceny kondycji wykazała, że czas kontuzji nie wynikał z poziomu sprawności przed sezonem.

"Nasze badania starają się odpowiedzieć na pytanie, czy bardziej sprawni sportowcy są bardziej odporni na urazy fizyczne niż ci mniej sprawni. Jednak nasze dane wyraźnie pokazują, że czas do odniesienia pierwszej kontuzji wśród sportowców jest w większym stopniu determinowany płcią i rodzajem sportu niż poziomem sprawności przed rozpoczęciem sezonu”, powiedział prof. Michael Kennedy.

Komentarze do: Kontuzja nie wynika z poziomu sprawności przed sezonem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz