Szukaj

Cukrzyca: aerobik i siłownia mają zmniejszać poziom cukru we krwi

Najlepszym sposobem dla diabetyka na zmniejszenie poziomu cukru we krwi jest połączenie aerobiku oraz ćwiczeń na siłowni. Jest to kombinacja, która pozwala na o wiele większą utratę wagi niż kiedy praktykowanie tylko jednej z tych aktywności fizycznych w jednym czasie.Cukier we krwi jest paliwem dla mięśni, a organizm spala go w większych ilościach w czasie wykonywania ćwiczeń aerobikowych niż w czasie ćwiczeń na siłowni, które z kolei bardziej zwiększają masę mięśni. A obydwie aktywności przetwarzają proteiny mięśniowe w ten sposób, że zaczynają one sprzyjać temu procesowi.

Jasne jest więc, że praktykowanie i aerobiku i ćwiczeń rozwijających mięśnie jest lepsze niż praktykowanie tylko jednego z nich, podsumował pierwszy autor badania, doktor Tim Church, z centrum badań biomedycznych Pennington w Baton Rouge, w Louisjanie w Stanach Zjednoczonych. To prawie tak, jakbyśmy zażywali dwa różne lekarstwa, dorzuca naukowiec.

Pacjenci, którzy wzięli udział w tym badaniu, opublikowanym w dzienniku Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego (JAMA), osiągnęli te wyniki w ciągu dziewięciu miesięcy, ćwicząc trzy razy w tygodniu po 45 minut.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy:


grupa pierwsza, która ćwiczyła jedynie aerobik,

grupa druga, która jedynie rozwijała mięśnie,

trzecia grupa, która oddawała się obydwu praktykom.


Oficjalne rekomendacje, w Stanach Zjednoczonych, zalecają połączenie obydwu tych praktyk w przypadku wszystkich osób dorosłych.

Czas poświęcony na aktywność sportową był taki sam w przypadku wszystkich trzech grup.

Aby porównać te aktywności, utworzono czwartą grupę pacjentów, która robiła ćwiczenia rozciągające oraz relaksujące jeden raz w tygodniu.

W sumie, 245 diabetyków wzięło udział w tym badaniu. Prowadzeni przez profesorów, pacjenci oddający się aerobikowi, spacerowali na stacjonarnej bieżni, której prędkość zwiększała się o 2% co dwie minuty. Ćwiczenia na mięśnie, także pod okiem profesorów, były wykonywane na urządzeniach, które rozwijały mięśnie klatki piersiowej oraz nóg. Waga ciężarów także wzrastała proporcjonalnie do rozwoju siły mięśniowej.

Rezultat: jedynie poziom glikemii (poziom cukru we krwi) oraz waga członków grupy, którzy oddawali się obydwu praktykom, czyli aerobikowi oraz ćwiczeniom rozwijającym mięśnie, się zmniejszyły, mimo tego, iż u wszystkich członków tych trzech grup zmniejszył się obwód talii.

Czterdzieści jeden procent z tych pacjentów, którzy łączyli obydwa rodzaje aktywności fizycznej, stosowało mniej lekarstw antycukrzycowych albo miało mniejszy poziom glikemii, w porównaniu do 26% tych pacjentów, którzy ćwiczyli jedynie na siłowni, do 29% pacjentów z grupy aerobikowej oraz do 22% pacjentów z czwartej grupy.

Redukcja poziomu glikemii była wystarczająca, aby spadło ryzyko wystąpienia zawału serca albo udaru mózgu, a także ryzko innych powikłań, napisali naukowcy, przytaczając poprzednie badania w tej dziedzinie.

Komentarze do: Cukrzyca: aerobik i siłownia mają zmniejszać poziom cukru we krwi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz