Szukaj

Boks – historia, opis i korzyści z treningu

Sztuki walki są w dzisiejszych czasach bardzo popularne, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Umiejętność samoobrony daje poczucie bezpieczeństwa oraz szacunku w towarzystwie. Sam boks niesie z sobą wiele korzyści, m.in. rozbudowę mięśni, poprawę kondycji czy zwiększenie koordynacji ruchowej. Walka na pięści jest idealnym sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów w stosunkowo krótkim czasie.

Boks – historia, opis i korzyści z treningu

Boks, czyli walka na pięści, jest jednym z najstarszych sportów na świecie. Był jedną z konkurencji na antycznych igrzyskach. Odznaczał się dużą brutalnością, często walki kończyły się śmiercią. Aż do XVIII w. zasady nie były ściśle określone. Na początku XX w. ustalono czas walki na piętnaście rund po trzy minuty z jednominutowymi przerwami. W latach 80. po brutalnej i śmiertelnej walce koreańskiego zawodnika zmniejszono mecz do 12 rund. Miało to na celu większą ochronę zdrowia i życia bokserów.

Boks - rodzaje i charakterystyka

Rodzaje boksu

Boks jako sport dzieli się na dwa główne rodzaje: amatorski i zawodowy. Amatorski jest traktowany jako hobby, dodatkowy trening czy po prostu jako aktywność fizyczna. Natomiast zawodowy, jak sama nazwa wskazuje, stanowi formę zarabiania pieniędzy.

W Polsce istnieje jeden klub, który zbiera najlepszych zawodników-amatorów z całego kraju. Nazywa się Rafako Hussars Poland. Klub ten wystawia zawodników na zawody międzynarodowe lub olimpiadę.

Podziały pod względem wagi i wieku w boksie

W boksie, zarówno amatorskim, jak i zawodowym, na ringu nie każdy może walczyć z każdym. Istotny jest przedział wiekowy oraz waga. Kategorii wagowych jest jedenaście: papierowa (do 48 kg), musza (do 51 kg), kogucia (do 54 kg), piórkowa (do 57 kg), lekka (do 60 kg), lekkopółśrednia (do 64 kg), półśrednia (do 69 kg), średnia (do 75 kg), półciężka (do 81 kg), ciężka (do 91 kg) oraz superciężka (powyżej 91 kg). W tej ostatniej, jako jedynej, nie ma górnej granicy.

Zawodnicy są podzieleni również wiekowo. Dzieci od 15 do 16 roku życia to kadeci, do 17 to juniorzy, starsi to seniorzy.

Wymagania techniczne i psychologiczne

Boks jest jednym z najbardziej wymagających sportów, ale jednocześnie przynosi niesamowite efekty w bardzo krótkim czasie. Ważne jest zarówno ciało, jak i psychika. Jedne z największych wymagań to pokora i cierpliwość. Pierwsze treningi są bardzo trudne i bolesne. Mięśnie potrzebują czasu, żeby się przyzwyczaić do dużego wysiłku. Potrzeba też koncentracji i wytrwałości.

Jak wygląda trening

Trening zaczyna się od wymagającej rozgrzewki. Najczęściej jest to bieganie, rozciąganie, wymachy rąk i nóg oraz walka z cieniem. W boksie trzeba opanować przede wszystkim odpowiednią pozycję do walki, tzw. gardę oraz zestaw podstawowych ciosów i uników.

Każdy trening jest inny, aby nie przyzwyczajać organizmu do tych samych czynności, a jednocześnie zwiększyć wytrzymałość. Są dni treningowe, które opierają się tylko na rzucaniu piłkami lekarskimi, staniu na rękach z jednoczesnym robieniem pompek (dla zaawansowanych ze zmianą rąk). Częste jest także bieganie lub ćwiczenie na skakance. Nierzadko walczy się z cieniem.

Robione są też siłowe tory przeszkód, gdzie jedno z ćwiczeń to łapanie drugiego zawodnika w pasie i obracanie go lub bieg z nim.

Worki treningowe i sparingi

Popularne są tzw. treningi na workach, z którymi boks się kojarzy. Są dwa rodzaje takich ćwiczeń: wytrzymałościowe oraz szybkościowe. Te pierwsze polegają na mniejszej ilości uderzeń, ale przez dłuższy czas, te drugie - na szybszym uderzaniu w krótkim przedziale czasowym.

Podstawą treningów bokserskich są sparingi, czyli walki bezpośrednio z przeciwnikiem, podczas których można dopracować technikę ciosów oraz sprawdzić swoją szybkość, zwinność i kondycję.

Obozy bokserskie

Profesjonalne kluby bokserskie systematycznie organizują wyjazdy. Na obozach często biega się po 20-30 km dziennie niezależnie od warunków pogodowych. Taki trening ma poprawić kondycję oraz zwiększyć wytrzymałość psychiczną.

Boks - dla kogo, gdzie i za ile

Wydaje się, że boks to sport typowo męski. Jednak uprawiają go również kobiety, nawet zawodowo. Mężczyźni traktują go jako drogę do osiągnięcia wymarzonej sylwetki oraz zwiększenia siły. Dla kobiet jest walką z kompleksami i niską samooceną. Pomaga również budować mięśnie.

Jeśli ktoś chce podjąć się uprawiania boksu, to na pewno znajdzie w swoim lub pobliskim mieście odpowiedni klub. Ten sport jest bardzo popularny w Polsce, w związku z tym w prawie każdej miejscowości znajduje się jakiś trener.

Koszty treningów są różne w zależności od poziomu danego klubu oraz od wielkości miasta. Ceny wahają się od 70 złotych do 200 złotych - w zależności od liczby treningów w miesiącu.

Zalety i wady boksu

Wpływ na sylwetkę

Boks świetnie działa na ciało i pomaga w odchudzaniu. Treningi interwałowe oraz intensywne cardio wpływają na szybsze spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej i kondycję. W boksie najważniejsza jest siła, więc podstawą treningów jest budowa mięśni. Uprawiając ten sport łatwo można osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Wzrasta również panowanie nad swoim ciałem oraz samoświadomość. Bokser ma lepszą koordynację ruchową.

Korzyści psychologiczne i zdrowotne

Boks to sport, który buduje charakter. Wzmacnia pewność siebie oraz siłę psychiczną. Uczy pokory, cierpliwości i determinacji w dążeniu do celu, poprawia koncentrację. Kładzie nacisk na szacunek do przeciwnika. Po treningu bokserskim jest się wyciszonym, ma się więcej energii do działania, ale przede wszystkim dużą satysfakcję.

Wady

Największą wadą boksu jest wpływ regularnych treningów na mózg. Częste uderzania w głowę mogą spowodować mikrourazy, które spowalniają pracę umysłową oraz ją ograniczają. W świecie bokserów znana jest przewlekła choroba CTE. Polega ona na zmianach osobowości, kłopotach z pamięcią oraz mówieniem czy występowaniu chorób psychicznych. Za przykład może posłużyć słynny bokser - Muhammad Ali, który pod koniec życia zmagał się z chorobą Parkinsona, będącą powodem jego śmierci. Inną wadą treningów bokserskich są częste kontuzje. Najpowszechniejsze to złamania szczęki oraz nosa, obrzęki i naciągnięcia mięśni.

Autor: Anna Magiera

Komentarze do: Boks – historia, opis i korzyści z treningu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz